GELDERLAND Politiebureau WERKGROEP POST '65 Kinderdorp ZUID-HOLLAND Wethouder krijgt Heemschut GROESBEEK - Gesteund door vrijwel alle erf goedorganisaties in de gemeente, waaronder Monument Landschap en Behoud Dorps gezichten Groesbeek, heeft Heemschut Gelderland begin dit jaar het college van B&W van de gemeente Berg en Dal opnieuw ver zocht het voormalige politiebureau in Groesbeek, Molenweg 31, op de gemeentelijke monu mentenlijst te plaatsen. En dat is nu geschied. De projectontwikkelaar is daartegen in beroep gegaan. Hij wil het pand slopen ten behoeve van een appartementencomplex. De erfgoed organisaties pleitten juist voor herontwikkeling aangevuld met nieuwbouw. Het voormalige politiebureau is bijzonder qua architectuur en stedenbouwkundig gezien markant gelegen aan de entree van Groesbeek op de rand van de stuwwal. Bovendien had het een bijzondere betekenis voor de sociaal-maatschappelijke geschiedenis van Groesbeek als grensdorp, vóór, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. De architect is mogelijk de toenmalige gemeentearchitect P.J. Leenders. Het complex is in 1937/'38 gebouwd als marchechaussee- kazerne en vertoont kenmerken van zowel de Amsterdamse School als het Nieuwe Bouwen: een fors volume met strakke gevels en mooi gedetailleerde kozijnen en deuren, een hoge, markante met pannen gedekte kap en rondom brede dak-overstekken. Ook de kleur van de baksteen en het metselverband zijn typerend voor openbare gebouwen uit de jaren '30. Het politiebureau bevat kantoren en drie dienst woningen. Die kunnen volgens Heemschut Gelderland goed worden getransformeerd tot appartementen in combinatie met nieuwbouw op het achter terrein. Wordt vervolgd Ton Gijsbers NIJMEGEN - De geschiedenis van Kinderdorp Neerbosch is uniek. Het toont de historische ontwikkeling van het denken over jeugdzorg en de architectonische vertaling daarvan gedurende 150 jaar. Van een zelfvoorzienend kinderdorp met imposante gebouwen en grote zalen - de grootste weesinrichting van Nederland gestart in 1893 - veranderde het in een open behandel centrum voor kinderen met kleine, transparante paviljoens. In 1951 concludeerde de Stichting Bouwcentrum dat daarvoor decentralisatie, differentie en kleine groepsindeling nodig was en dat met de bestaande wijze van huisvesting volledig gebroken moest worden. Architect Johannes J. Tuynenburg Muys (1916-1969) ontwierp in 1964 een stedenbouwkundig plan met een aantal paviljoens, die onderling in een honingraatvormig patroon liggen. De kern van ieder tienhoekig paviljoenontwerp was een open haard met daaromheen gemeenschappelijke ruimtes en op de verdieping voor ieder kind een eigen kamer. Architectonisch is het ontwerp sterk beïnvloed door het structuralisme. De Werkgroep Post '65 heeft met Heemschut Gelderland bij de gemeente Nijmegen het verzoek gedaan om de tien paviljoens als gemeentelijk monument aan te wijzen. De structuur van het terrein en oudere panden zijn van rijksmonumentaal belang. De paviljoens vormen, als latere uitbreiding op het terrein een ensemble met de Bethelkerk, de Weezen- kapel, een rijksmonument. Aan de minister van OCW is tegelijk het verzoek gedaan het complex, Bethelkerk inclusief de tien paviljoens, als ensemble nader te onderzoeken en over te gaan tot bescherming. De gemeente heeft gereageerd, is zich bewust van de grote cultuurhistorische waarde en is in gesprek met de eigenaar. Het gehele Kinderdorp moet uitgangspunt zijn bij de ontwikkelplannen, aldus het schrijven van de gemeente. Jeanette Oosthoek NOORDWIJK - Op 17 juni overhandigde Christiaan van Oordt, voorzitter Heemschut Zuid-Holland, het tijdschrift Heemschut aan de Noordwijkse wethouder van cultuur en monu menten, Roberto ter Hark. In Heemschut 2021, nummer 1, pagina 40 publiceerden we over een verscholen pareltje, gelegen aan de Liguster- weg 8 in Noordwijk aan Zee. Het is een kleine vakantiewoning, in 1959 gebouwd door Gerrit Rietveld. Heemschut wijst op de kwetsbaarheid van dit soort kleine, voormalige vakantie woningen gelegen op in verhouding grotere duinpercelen, die vaak ten prooi vallen aan vastgoedontwikkelaars. Noordwijk kent nog geen beschermd dorpsgezicht in de Zuid-Duinen, waardoor nog makkelijker objecten gesloopt kunnen worden. De gemeente hanteert sinds kort het instem- mingsvereiste van de eigenaar om een object tot monument te kunnen inschrijven. Dat laatste is een doorn in het oog van Heemschut. Gemeentelijke- en ook rijksmonumenten zijn juist een belang voor de hele gemeenschap. Een willekeurige eigenaar zou niet een veto moeten kunnen hebben over een aanwijzing. Wethouder Roberto ter Hark nam Heemschut in ontvangst pal voor de Rietveld woning en zegde toe dat Noordwijk zal proberen meer voorlichting te geven aan haar bewoners over wat vooral de voordelen zijn om in een beschermd monument te wonen. Ook zal hij zich inzetten voor meer respect voor het culturele erfgoed dat Noordwijk heeft. Maar de mening van wethouder Ter Hark dat iets nieuws op deze plek ook mooi kan zijn, deelt Heemschut natuurlijk niet. HEEMSCHUT September 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 19