HEEMSCHUTACTIEF Met berichtgeving uit onze provincies v NOORD-BRABANT Geschenkenwoningen AMSTERDAM Paviljoen Theo Bosch ».(k/ n Hiiver^ "*731 J-fyden Xmirtfodrt V''1""" I Na de watersnoodramp van 1 februari 1953 was Nederland niet in staat de vele daklozen aan nieuw onderdak te helpen. Achtduizend woningen en boerderijen waren weggevaagd en de woningnood was groot. Uit binnen- en buitenland kwam hulp. Een bijzonder initiatief was het schenken van woningen vanuit Oosten rijk, Finland, Denemarken, Zweden en Noor wegen. Deze zogenaamde geschenkwoningen werden als bouwpakket geleverd en vonden hun weg naar Zeeland, Zuid-Holland en het westelijk deel van Noord-Brabant. Het was vooral het Rode Kruis die de organisatie op zich nam om de woningen op de juiste plekken te krijgen. De meeste zijn tussen 1953 en 1955 gebouwd. In totaal werden, voor zover bekend, 860 geschenkenwoningen geleverd. De provincie Zuid-Holland nam in 2018 het initiatief de woningen in kaart te brengen. Zeeland en Noord-Brabant volgden. Hoe was de stand van zaken na 65 jaar en verdienden ze een opwaardering? Bij de provincie Noord Brabant was weinig draagvlak om middelen beschikbaar te stellen voor onderzoek naar de tegenwoordige stand van zaken. Het beleid van de Provincie werkt met verhaallijnen en de woningen passen daar niet in. Verder was al eerder gebleken dat een redelijk aantal van de geschenkenwoningen een status had van gemeentelijk monument en dit versterkte de houding om niet verder te gaan als provincie. Duidelijk is dat het verhaal in Brabant niet compleet is zonder verder onderzoek naar de ca.180 woningen. Het zou jammer zijn als de verbinding met de andere provincies op dit terrein wordt losgelaten. Op dit moment wordt door Heemschut Brabant overleg gevoerd of het mogelijk is de geschenkenwoningen in Brabant alsnog in beeld te brengen. Tom van Eekelen en Miriam van den Dries HEEMSCHUT September 2021 Heemschut Amsterdam zet zich al een aantal jaar in voor het behoud van BG3, een bijzonder paviljoengebouw van architect Theo Bosch (1940-1994) op het Binnengasthuisterrein in het centrum. Het paviljoen, dat gebouwd werd tussen 1993 en 1995, is eigendom van de Universiteit van Amsterdam en maakt samen met het voormalige Administratiegebouw van architect J.M. van der Mey uit 1916 onderdeel uit van het rijksmonument Binnengasthuisstraat 9. Ondanks deze status was de universiteit lange tijd voornemens om het paviljoen bij de bouw van een nieuwe stadscampus te vervangen door een nieuw bouwvolume, om zo meer vloer oppervlak te realiseren. Behalve Heemschut keerden ook de bewonersvereniging VOLBG, het Cuypersgenootschap, de Vereniging Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad, de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed, de afdeling Monumenten en Archeologie van de gemeente en diverse prominente architecten zich tegen dat plan. De com missie heeft veelvuldig contact gehad met het projectteam van de universiteit en leden van de gemeenteraad, die het Masterplan Universiteitskwartier zullen moeten goed keuren. In maart van dit jaar heeft de commissie een zeer kritische zienswijze op de plannen in gediend. Niet lang daarna werd duidelijk dat de universiteit haar plannen om logistieke redenen heeft herzien: men wil BG3 vooralsnog be houden om er tijdelijk een faculteitsafdeling te huisvesten. In principe goed nieuws, ware het niet dat in de gemeenteraad nog voor het zomerreces wordt gestemd over een onge wijzigd Masterplan. Er blijft zodoende nog voldoende werk te doen voor de commissie. Wordt vervolgd! Bene Colebrander PROVINCIES ZEELAND EN ZUID-HOLLAND GESCHENKWONINGEN WATERSNOODRAMP 1953 Zeeland

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 16