LIMBURG WMK ZEELAND Getijdehaven NOORD-HOLLAND Woningbouw voor vaartuinders BUGGENUM - De Limburgse kunstenaar Frans Slijpen heeft voor de voormalige bedrijfskantine van de PLEM-Maascentrale op het bedrijven terrein Zevenellen te Buggenum, gemeente Leudal, een monumentaal glasmozaïek gemaakt, naar thematiek van diverse volksvertellingen rond de Maas. Het mozaïek kreeg de naam het Haockemenneke en het Vurig Spook en werd in 1968 aangebracht en onthuld. Het werk sym boliseert vanwege de iconografische betekenis op goede wijze de functie van verhalenverteller. De PLEM-Maascentrale, een kolengestookte elektriciteitscentrale, werd in 2007-2008 groten deels ontmanteld en kende sindsdien diverse eigenaren. Nu is het in handen van de Ont wikkelingsmaatschappij Limburg (OML), die het pand inclusief kunstwerk wil slopen. Op het terrein moeten appartementen komen. Luc Slijpen, de zoon van de kunstenaar, is een actie begonnen om het werk van zijn vader te redden. Vanuit het Limburgs Museum was interesse, maar kon het monumentale werk door plaats gebrek toch niet opnemen. Er volgde veel ge touwtrek over wie de eigenaar van het pand is en wie de eigenaar van het kunstwerk. Tot zelfs de correspondentie via de advocaat van OML moest lopen. De Werkgroep Monumentale Kunst heeft aan partijen kunnen aantonen hoe belangrijk het kunstwerk voor Limburg is en dat het gered kan en moet worden. De erfgenaam wist BOEi te interesseren voor het werk en BOEi heeft een mooie herbestemmingsplek gevonden. Uiteindelijk zijn alle betrokkenen - OML, BOEi, de tusseneigenaren Enexis en Atero en de erf genaam - met elkaar rond de tafel gegaan. De redding is een feit. Het werk is uitgenomen en over gebracht naar een restaurator. Het zal daar na door BOEi in Maastricht worden herplaatst. Ruud Kuipers THOLEN - De haven van Strijenham, een buurt schap op Tholen met ooit in 1850 negentien huizen, is een van de weinige overgebleven landbouwhaventjes aan de Oosterschelde. Waar nu pleziervaartuigen het beeld bepalen was hier vroeger een haven voor het transport van agrarische producten, hooi, stro, uien aardappelen, suikerbieten en later ook grind voor de wegenbouw. In Zeeland kwam je veel van dit soort karakteristieke getijdenhaventjes tegen, waar in het deltagebied eb en vloed het regime bepaalden. De haventjes moeten gekoesterd worden als cultureel erfgoed. www.zeeuwseankers.nl heeft dit haventje niet voor niets verankerd. Nu zijn de meeste ver dwenen. Het wegtransport nam het vervoer over en ze vielen ten prooi aan dijkversterkingen. In het haventje van Strijenham is de oude oplossing om met het getij om te gaan - contragewichten die de aangemeerde bootjes mee laten bewegen - niet vervangen door moderne, drijvende steigers. Het haventje is nu in gebruik bij de plaatselijke watersportvereniging. Verantwoordelijk voor dijk en oever is het Waterschap Scheldestromen. Noodzakelijk onderhoud dient zich aan, er moet geïnvesteerd worden en de Watersportvereniging is daartoe alleen niet in staat. De elf leden investeren in vernieuwing van afmeermogelijkheden, maar nieuwe palen slaan gaat het budget te boven. Heemschut Zeeland zet zich hiervoor in, omdat het om zoveel meer gaat dan particulier belang. Gemeente en waterschap moeten zich realiseren dat behoud van cultureel erfgoed niet vrijblijvend is en waarom wijst de gemeente het haventje niet aan als gemeentelijk monument? Dan ont staat er beleidsmatig ook een basis voor een financiële impuls. Heemschut Zeeland wil dit bijzondere erfgoed behouden. Arjen Drijgers en Oscar Huiskamp KOEDIJK - Heemschut Noord-Holland en de historische verenigingen van Alkmaar en Koedijk pleiten bij de gemeente Alkmaar voor behoud van het met sloop bedreigde woonbuurtje Het Oostwijk, direct onder de Kanaaldijk in Koedijk. De dijk is deel van de Westfriese Omringdijk, een provinciaal monument. Het Oostwijk telt 38 sociale huurwoningen, 30 daarvan gebouwd in de jaren '20. Het waren de eerste sociale huurwoningen in Koedijk. Eenvoudige huizen, twee-onder-een-kap met grote tuinen. Twee blokjes van twee hebben aangebouwde klassieke koolschuren met gebroken kap, bij twee andere staan de koolschuren los van de woningen. De oprichters van woningbouwvereniging Koedijk wilden meer dan alleen betaalbare huisvesting bieden. Alles ademt de verbonden heid met de sociale- en cultuurhistorie van de vaartuinders in het Rijk der Duizend Eilanden. De huidige woningcorporatie wil slopen voor nieuwbouw. De huurders verzetten zich met hand en tand. Zij pleiten voor behoud van de buurt door renovatie of individuele verkoop en schreven daarvoor een doordacht plan. Zij weten zich gesteund door Heemschut en de plaatselijke historische verenigingen. Die willen dat de gemeente Het Oostwijk aanwijst als beschermd dorpsgezicht en de vier woningen met aangebouwde koolschuren de status van gemeentelijk monument geeft. Bureau SteenhuisMeurs bevestigt de erfgoedwaarde van Het Oostwijk en noemt de koolschuur- woningen als sociale woningbouw heel bijzonder voor Nederland. Kees Kwadijk HEEMSCHUT September 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 15