HEEMSCHUTACTIEF^ Met berichtgeving uit onze provincies provincies FRIESLAND Onrust rond plannen bij molen FLEVOLAND Brutalisme en hightech NOORD-HOLLAND Opnieuw sloopdreiging p WOUDSEND - Het nieuwbouwplan voor zeil- school Het Molenhuis veroorzaakt veel onrust, omdat de historische knechtswoningen bij houtzaagmolen De Jager daarin vervangen wor den. De knechtswoningen en het monumen tale molenhuis maken deel uit van een uniek en compleet cultuurhistorisch ensemble van een molen met woningen. Het plan vormt een ernstige bedreiging voor de cultuurhistorische waarde van het complex, reden waarom de Historische Kring Woudsend een monumenten status heeft aangevraagd. Men vreest plotse linge sloop en heeft de hulp van Heemschut ingeroepen. Heemschut Fryslan heeft het college gewezen op de door de Historische Kring Woudsend en omwonenden gevraagde (voor)bescherming en onderzoek naar een gemeentelijke monumentenstatus voor de knechtswoningen. Het plan viel ook niet in goede aarde bij de vele vrijwilligers die de houtzaagmolen draaiende houden. De Zeilschool en houtzaagmolen, weliswaar in eigendom gesplitst, functioneren tot nu toe op één adres in goede harmonie. Die harmonie lijkt nu verstoord. Heemschut heeft bij het college benadrukt dat het van het grootste belang is dat alle betrokken partijen - zeilschoolondernemer, stichting Houtzaag molen De Jager, de Hollandsche Molen en andere molenorganisaties, Historische Kring Woudsend en omwonenden - met elkaar om tafel gaan om samen tot een passende oplossing te komen, die passend is in het beschermd dorpsgezicht Woudsend. Dat is in belang van Woudsend en van houtzaagmolen De Jager als de gastvrije trekpleister. Een goede regie van de gemeente is hierbij onontbeerlijk. Sjolle Wieringa en Paula Voorthuijsen ALMERE - De gemeente Almere is een onder zoek begonnen naar een eventuele monumen tenstatus voor gebouw De Beurs in Almere Stad. Het onderzoek is een gevolg van het verzoek van Heemschut Flevoland het gebouw als gemeentelijk monument te bestemmen. Het gebouw is het eerste kantoorpand in Almere Stad. Uit een waardestellend advies van Isabel van Lent blijkt dat De Beurs een van de weinige gebouwen in Nederland is in de brutalis- tische stijl. Daarnaast, aldus het waardestellend advies, is de hightech van het gebouw tot op het kleinste detail mee ontworpen, wat uniek is in Nederland. Het pand wordt bedreigd met sloop. Tekst en foto: Ben te Raa HEEMSTEDE - Een parel uit de wederopbouw periode dreigt verloren te gaan. Het voormalige postkantoor uit 1960 aan de Binnenweg van de bekende architect Dick Greiner staat op de nominatie om gesloopt te worden. Een waarde stelling uit 2010 bevestigde toen al het belang inclusief de monumentale kunst in en op het pand. Greiner is bij het grote publiek bekend van de Amsterdamse wijk Betondorp. In Heemstede ontwierp hij een postkantoor in nieuwe zakelijke stijl. Zowel buiten als binnen is het sober, een- voudig en doeltreffend, maar met gebruik van kostbare hout- en glassoorten. Aan de buiten gevel prijkt een abstracte sculptuur Le Printemps, van Carel Kneulman; binnen een muurschildering van Jan Meyer en bij de entree een glasmozaïek- raam van diens vrouw Mechtilt Meyer. Het postkantoor moet plaatsmaken voor een appartementencomplex. Een poging in 2011 om het gebouw tot monument te bestempelen haalde het niet, de gemeente zelf lag dwars. De gemeente gaat nu, met een unaniem aan genomen motie van de gemeenteraad voor behoud, in gesprek met de ontwikkelaar. Heemschut wil samen met de Historische Peter Koppen HEEMSCHUT 14 September 2021 Vereniging Heemstede' Bennenbroek het Cuypergenootschap en omwonenden een ultieme poging doen voor behoud, praten met de ontwikkelaar en indien nodig wederom een aanvraag tot gemeentelijk monument doen. Dick Greiner. Illustratie: Eric Coolen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 14