verder teruggedrongen worden. Remerie: 'Opschaling van natuurinclusieve landbouw is essentieel voor een haalbare omslag en impact. Onze ambitie is groot. Op dit moment wordt ongeveer vijf procent van alle landbouwgronden biologisch beheerd, dus zonder het gebruik van kunstmest, chemische gewasbeschermings- en verdelgingsmiddelen, drijfmest, monocultuur en intensief maaibeleid. Wij willen dit percentage laten groeien naar vijftien procent in 2030. Daarmee is zo'n achttien miljard euro gemoeid. Niet alleen voor meer biodiversiteit, maar ook voor het zichtbaar maken van het cultuurhistorische verhaal.' Land van Ons opereert los van financiële middelen van de overheid. Daarmee kan de cooperatie snel handelen en een eigen koers varen, met een landelijke ambitie en landelijke spreiding van de aangekochte percelen. Remerie: 'Financiële armslag is van groot belang. We hebben sinds de oprichting eind 2019 flink aan de weg getimmerd. Met resultaat. De teller staat inmiddels op ruim 13.000 leden. We krijgen commitment vanuit het hele land. Dat is mooi, maar we zijn er nog niet. Het besef moet verder doordringen dat, als we ons cultuurlandschap belangrijk vinden, we ook met z'n allen bereid moeten zijn daar een stukje van ons spaar kapitaal aan te besteden. Want eigendom van de grond is de sleutel voor een duurzame bescherming van ons landschap.' Onner Es in Groningen Een recent voorbeeld waarbij de aankoop van een perceel ook herstel van cultuur historische waarden beoogt, is de Onner Es. Rondom de es werden in de eerste helft van de vorige eeuw percelen afgegraven, ten behoeve van de aanleg van de spoorlijn. Het gebied werd ontwaterd en in gebruik genomen als grasland. Staande op de es is goed voorstelbaar dat hier vijfduizend jaar geleden het trechterbekervolk een goede vestigingsplaats vond: hoog en droog, met zicht op het dal van de Hunze. In de onder grond bevinden zich overblijfselen van het 'verloren' hunebed van Onnen en op het perceel bevindt zich een pingoruïne. Om de biodiversiteit in het gebied te herstellen wordt terug gegrepen naar het oorspronkelijke gebruik van akkers, afgewisseld met hooiland op de nattere delen. Dit voorjaar werd begonnen met het verwijderen van zoden en het inzaaien van boekweit, waarmee geleidelijk een mozaïek aan kleine akkers en hooilanden zal ontstaan, ideaal voor flora, fauna en het bodemleven. Zo wordt het cultuurhistorische verhaal weer zichtbaar en het landschap leesbaar, passend bij de tijdgeest. Eigenaarschap als methode om landschap te behouden en te herstellen. Hoe werkt het? Met door de leden gezamenlijk ingelegd geld koopt Land van Ons reguliere landbouwgrond. Dit wordt voor een schappelijke prijs verpacht aan boeren die de grond willen bewerken volgens het gedachtengoed van de coöperatie. Gemiddeld leggen leden 300 euro per jaar in - de minimumbijdrage is 20 euro - maar er zijn welkome uitschieters naar 20.000 of 50.000 euro. Elk lid heeft één stem, ongeacht de inleg. Rendement moet niet de doelstelling zijn. Inkomsten uit pacht worden ingezet voor nieuwe grondaankopen. Daarmee groeit het aandeel. Doorverkopen van aandelen kan twee jaar na aankoop. Informatie is te vinden op: www.landvanons.nl. Franke Remerie, voorzitter Land van Ons. Foto: Johanna van der Werff Op de Onner Es wist Land van Ons recent circa 26 ha land aan te kopen. Foto: Jan Wittenberg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 13