HOE WORDT ONS LANDSCHAP WEER VAN ONS? m- w- Het Nederlandse landschap is de afgelopen decennia geprivatiseerd. De natuur waarden, landschapswaarden en cultuurhistorische betekenis zijn dramatisch teruggelopen. Coöperatie Land van Ons wil een kentering bewerkstelligen. Voorzitter Franke Remerie roept burgers op mee te investeren. Naar natuurinclusieve landbouw -aas™ -- Johanna van der Werff Nederland telt zo'n anderhalf miljoen hectare landbouwgrond. Eeuwenlang vormden en onderhielden boeren het landschap. De boer had belang bij poelen, houtwallen en boom singels voor geriefhout. Het boeren ging uitstekend samen met een diverse natuur en het landschap was het resultaat van gedeelde cultuurhistorische waarden. Nog steeds ver telt ons landschap veel over onze geschiedenis. Maar het ideale plaatje van boeren in even wicht met de natuur en in een rijk geschakeerd landschap is flink verstoord geraakt. Dat werd ingezet met de ruilverkavelingen vanaf de jaren '50 van de vorige eeuw. Efficiency, intensivering en schaalvergroting deden hun intrede en raasden zestig jaar over het land. Veel landschap werd rigoureus heringericht, strakgetrokken en ontwaterd. Solitaire eiken, elzensingels en andere kleinschalige landschaps elementen werden als hinderlijk uit de weg geruimd. De biodiversiteit liep sterk terug. Ook vond gaandeweg een privatisering van het Nederlandse landschap plaats. Ongeveer 15.000 a 20.000 kilometer aan onverharde wegen, kerkenpaden, veepaden en fijngeaderde landschapselementen verdween, wat gepaard ging met een steeds verdere ontoegankelijkheid van het landschap. Ontwatering, afhekken en vermesting joegen niet alleen de mens, maar ook de natuur het landschap uit. En zo werd het landschap akelig stil. De overgrote meer derheid van de agrarische sector beschouwt het landschap als bedrijfsterrein waar naar be lieven kan worden ingegrepen, daartoe stevig gestimuleerd door marktoverwegingen. Steeds meer burgers baart dit grote zorgen. Een kleurig palet aan tegenbewegingen heeft inmiddels het licht gezien, zoals initiatieven voor voedselbossen, tiny forests en voedsel- collectieven. Maar, alle goedwillende klein schalige initiatieven ten spijt, er is meer nodig. De huidige agro-industriële motor die ons landschap inricht, vraagt om serieus tegen wicht met serieus geld. Aldus Franke Remerie. In de afgelopen decennia zag hij het landschap van zijn jeugd teloor gaan en de natuur steeds F- 'f.. -

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 12