1 ma V Volwassener worden Twee voorbeelden llj U—JtTUUtJ enFcoeovenen/cmc HEEMSCHUT Université Catholique de Lille Monsieur Patrick SCALlFLAIRE 60 boulevard Vauban S9800 LILLE-FRAi"^ want de minister van cultuur Franck Riester zegde uitstel toe. Helaas kreeg de minister op 9 mei 2020 een andere functie. Het toeval wilde dat de minister uitgerekend de volgende ochtend een afspraak had staan om de toekomst van de kapel te bespreken. Met het benoemen van de nieuwe minister voor cultuur Roselyne Barchelot-Narquin werden alle processen herstart. De kapel werd niet aangewezen als Monument Historique, het Franse equivalent van een rijksmonument. In het najaar van 2020 volgde juridische tegenslag op juridische tegen slag en het slopen begon in januari van dit jaar. Heemschut heeft zich ingezet om iets te be tekenen in dit verhaal met het verzenden van drie brieven: naar het ministerie van cultuur, naar de stad Lille en naar de katholieke universi teit. Vier maanden later, is er slechts één ant woord ontvangen. Dat kwam van de president rector van de universiteit Patrick Scauflaire, die Heemschut verzekert dat de universiteit goed omgaat met haar cultureel erfgoed! De vereniging Urgence Patrimoine heeft momenteel 560 leden, onder hen populaire presentatoren van de Franse televisie. Alexandra wil echter op een hoger niveau spelen. De Franse Staat heeft een lijst opgesteld van grote, lande lijke verenigingen met een algemeen belang, zoals de voedselbank. Verenigingen die op deze lijst staan, hoeven bij donaties minder belasting af te staan. Wel moeten ze aan bepaalde criteria voldoen, bijvoorbeeld een bepaalde financiële grens in de jaarrekening. Urgences Patrimoine heeft deze grens nog niet overschreden en de uitdaging is dan ook om de bijna 15.000 Facebookvolgers allemaal lid te laten worden. Een grote inhoudelijke uitdaging voor de toe komst is volgens Alexandra ook de uitbreiding van de steden en de manier waarop het erfgoed in de bebouwde kom beschermd kan worden. De financiële situatie van de vereniging is een zorgpunt, maar het bedreigde erfgoed wacht niet op een gezonde vereniging. Daarom zijn er altijd gevallen waarin Urgences Patrimoine onmiddellijk optreedt. Het eerste voorbeeld is het gebouw van de voormalige openbare douches in het Parijse Montmartre. Een makelaar is bezig met een project om een gedeelte van het pand te slopen, nota bene een pand met heel bijzondere interieurs. De omwonenden en Urgences Patrimoine hebben hiertegen protest aan getekend. De gemeenteraad van Parijs heeft nu de ontwikkelaar gevraagd om het plan te herzien. Het is dus afwachten op het vervolg. Het tweede is een ontroerend voorbeeld. Afgelopen jaar verwoestte een grote storm verschillende dorpen nabij Nice. Door de natuurkracht werden begraafplaatsen mee gesleept in de kolkende rivieren. Een jonge vrouw realiseerde zich dat ze heel veel van haar bergdal hield. Ze ging op zoek naar hulp om de fonteinen van de verschillende dorpen te behouden. Via Facebook vond ze Urgences Patrimoine, dat haar hielp om haar project bekender te maken. Met gevolg dat een lokale vereniging zich meldde om de vrouw te ondersteunen bij haar acties. De missie van Urgences Patrimoine was daarmee geslaagd! Lokaal wordt nu gewerkt aan dit project waarvoor een lange adem vereist zal zijn. Onder het motto Passeurs de mémoire, créateurs d'avenir is meer informatie over de activiteiten van de organisatie te vinden op Facebook en de website www.urgencespatrimoine.fr Aimeric Billet is stagiair bij Heemschut en doet onderzoek naar Omgevingsvisies ■aicffl* «SCHUT N/laicle de lille Marti"6 59033 lM-ECed®l~fra"Ce V\ iMi Foto: Heemschut Alexandra Sobczak-Romanski. Foto's: Urgences Patrimoine De kapel Saint Joseph in Lille voor de sloop. 43 HEEMSCHUT Mei 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 43