SPOEDEISEND GEVAL? Urgences Patrimoine treedt op Heemschut kijkt over de grenzen heen. In Frankrijk heeft een geval van sterfgoed onlangs veel media-aandacht gekregen, dankzij de ophef van een kleine vereniging met grote ambities. Ook Heemschut heeft hierbij actie ondernomen. Verslag van een exclusief interview met de directrice van de vereniging Urgences Patrimoine. Strijd om de Sint Josephkapel Aimeric Billet Toen Heemschut een gesprek met directrice Alexandra Sobczak-Romanski voorstelde, stemde ze hier onmiddellijk mee in. Ze vindt het fantastisch dat er vanuit een erkende buitenlandse vereniging belangstelling is voor wat in Frankijk speelt op erfgoedgebied. Urgences Patrimoine werd in 2014 opgericht in de Bourgogne als kleine lokale organisatie om het erfgoed van de stad Auxerre te behouden. Daarbij kwam Alexandra op het idee om een Facebookpagina voor de organisatie te creëren. Vanaf dat moment kwamen veel vragen op haar af, onder andere of Urgences Patrimoine een nationale organisatie is. Frankrijk is meer dan tien keer zo groot als Nederland en een nationale omvang betekent vaak een hoofdzetel in Parijs, om te kunnen omgaan met de soms (grote) regionale verschillen. Na een bezinnings moment besloot ze om toch te beginnen met een nationale aanpak. Dankzij haar inzet voor la chapelle Saint-Joseph in de Noord-Franse stad Lille is Urgences Patrimoine pas echt bekend geworden. Op dit moment is de sloop afgerond. Redding van deze bijzondere kapel is niet meer mogelijk. Alexandra Sobczak- Romanski werd in het voorjaar van 2020 door een Facebookvolger gewaarschuwd dat er iets ernstigs aan de gang was in Lille. De universiteit zou een kapel willen afbreken om plaats te maken voor een modern gebouw voor studenten. De grote Sint Josefkapel dateerde uit de 19e eeuw en vormt onderdeel van een katholieke universiteit. Helaas kwam de waarschuwing te laat voor een bezwaar bij de gemeente, omdat de sloop vergunning al in 2019 was afgegeven. Alexandra begon met een petitie en liet een alternatief project ontwerpen. Ze boekte een mooi succes, HEEMSCHUT 42 Mei 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 42