Nieuwe verbinding met de stad Immaterieel erfgoed Echt Rotterdams erfgoed Toekomstplannen OM VERDER Mario Bruijns. De houten kampeerstad van Rotterdam aan Zee. Rotterdam 2013. Mieke Dings. Tussen tent en villa, het TE LEZEN vakantiepark in Nederland van 1920 tot nu. Nai 010, 2015. In memoriam C.F. Jas. Rotterdams Jaarboekje, Reeks 07,1969. Rotterdam liet bij de aanleg van de snelle Hoekse Lijn een cultuurhistorische verkenning maken om toekomstige ontwikkelingen in te kaderen. De gebiedsbiografie is getekend door de militaire geschiedenis, waarvan de impo sante monumenten het landschap domineren. Een hardnekkig gerucht in de pers wil dat het duingebied door koningin Wilhelmina aan Rotterdam zou zijn geschonken voor het wel bevinden van de arbeiders. Heemschut Zuid Holland heeft archiefonderzoek gedaan en concludeert dat hiervoor geen bewijzen zijn. Het dorp werd levendiger door de toestroom van arbeiders voor de waterwerken en de recreanten, waarvan de gezinnen zomers in het kampeerstadje verbleven. Duidelijk is, dat de gemeente zelf tijdens de crisisjaren goed voor het welbevinden en de gezondheid van de lang- kampeerders zorgde. De overheid nam zijn maatschappelijke verantwoordelijkheid serieus. Mag die grond zomaar vervreemd worden zonder de maatschappelijke taak bij verkoop te borgen? De manier waarop marktpartijen hier mee omgaan, tekent zich af: de huur vervalt na een jaar en huisjes zijn dan niets meer waard. Wat volgt, is exploitatie op basis van een vierseizoenen-verdienmodel met uniforme bungalows, afgestemd op tijdelijk verblijf van nieuwe rijken, die de herinnering aan vroegere generaties Rotterdamse arbeiders niet door leefd kunnen doorgeven. Dat zou een harde breuk met het verleden betekenen. Het bijna 100-jarige recreatieoord is ongekend populair bij Rijnmonders. Zeelucht is kostbaar bezit in tijden van corona. In de cultuur historische verkenning kreeg dit houten dorpje bij de waardestelling weinig aandacht. Het bebouwingspatroon en de op vroegere vorm geving teruggrijpende bouwwijze van de huisjes verdient nadere bestudering. De recreatie geschiedenis is op basis van interviews gedocu menteerd. Samen met Bakkum en Vierhouten behoort dit terrein tot de oudste kampeer terreinen van Nederland. Vanuit cultuur- Luchtfoto van de kampeerstad, jaren '70. Ansichtkaart, collectie Mario Bruins. Het bestuur van recreatieoord Hoek van Holland heeft - vertegenwoordigd door een jonge recreant - op 21 maart de oorkonde Echt Rotterdams Erfgoed in ontvangst mogen nemen. Wij hopen dat deze erkenning de opmaat is voor fysieke bescherming in oude stijl en naar beste traditie van de stad. historisch perspectief is het absoluut waardevol deze traditie te behouden. Heemschut vindt dat dit immaterieel erfgoed bescherming verdient. Ook al hebben de vroe gere huisjes plaats gemaakt voor modernere varianten, het blijft een bijzonder en karakter vol ensemble. De gemeenschap is hecht. De geschiedenis van de stad Rotterdam is die van haarbewoners en het levend houden en goed overdragen van de cultuurhistorische betekenis aan volgende generaties verdient ondersteuning. De Hoek als geheel is de focus van een Rotterdams toeristisch-recreatief ontwikkel- plan, dat in februari 2021 in de raad voorlag. Er is consensus dat de gemeente niet de ideale partij is een recreatieterrein te runnen. Enige verbetering en modernisering is nodig. Heemschut pleit daarbij voor zorgvuldigheid zonder het weefsel stuk te maken. Het zou de gemeente sieren een voor alle partijen goede oplossing te vinden, mogelijk via een vereniging van eigenaren of een stichting van recreanten voor het beheer van het terrein. Het college kreeg opdracht alter natieven te onderzoeken. De vlag stond in de raadszaal, maar hij kan nog niet in top. Het grotere kader wordt bepaald door het samenwerkingsverband Hollandse Duinen, waarmee de provincie met partners als Zuid-Hollands Landschap en waterleiding bedrijf Dunea het kustgebied met de Atlantikwall monumenten zal beheren. Heemschut Zuid Holland zal bij deze grote partijen bepleiten het recreatieterrein zorgvuldig in te passen, waarbij sfeer, gebruik en bescheiden inrichting de norm blijft. En Heemschut zal dat blijven bepleiten. Geert van Nieuwenhuizen en Anneke de Gouw zijn lid van Heemschut Zuid-Holland 39 HEEMSCHUT Mei 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 39