RECREATIEOORD HOEK VAN HOLLAND Rotterdams erfgoed KAMPEERTERREIN Begin november 2020, kort na de jaarlijkse wintersluiting van recreatieoord Hoek van Holland, viel bij huurders van de grond waarop negenhonderd huisjes en tweehonderd caravans staan, een brief op de mat. De gemeente Rotterdam kondigt aan dat het recreatie oord gemoderniseerd moet worden en daarvoor een commerciële partij te zoeken. RIJWIELSTALLING Rotterdam aan Zee Anneke de Gouw en Geert van Nieuwenhuizen De opkomst van het strandleven versnelde na de annexatie door Rotterdam in 1914. Onder rechtstreekse verantwoordelijkheid van de burgemeester werd de legendarische C.F. Jas als commissaris aangesteld. Er kwamen nutsvoorzieningen, een vakantieschool en zeehospitium. De gemeente legaliseerde in 1923 aan de Schelpweg het kamperen in de duinrand, waar tenten al snel plaats maakten voor houten huisjes. Tot 1935 bestuurde Jas de Hoek en hield persoonlijk toezicht op het strandleven en de kampeerders. In de crisisjaren kwam er een stempelkantoor. De Duitsers gebruikten het terrein als schijnmijnenveld. Niet alles ging verloren en na de oorlog werd voortgeborduurd op de vooroorlogse bouwpraktijk. Ansichtkaart uit de beginperiode van het kampeerterrein aan zee. Collectie Mario Bruins Van 1858 tot 1868 werd naar ontwerp van civielingenieur Pieter Caland de doorgraving van de Hoek gemaakt. Ter bescherming van de waterweg bouwde het Ministerie van Oorlog tussen 1881-1889 het zwaarbewapende Fort aan de Maasmond. In 1875 was al be sloten tot aanleg van een spoorlijntje, dat in 1893 in gebruik werd genomen. Het werd bepalend voor het karakter van de badplaats, die net als Zandvoort via spoor met een grote stad werd verbonden. De gewone Rotter dammers konden voortaan naar de Hoek, terwijl de welgestelden per auto zuidelijker naar Domburg reden. De bewoners zijn geschokt. Nooit eerder kreeg de ombudsman in korte tijd zo veel klachten. Iedereen is overvallen door een in stilte voorbereide Europese aanbesteding. Na grote druk op de gemeenteraad moest het college na deze valse start alsnog in gesprek.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 38