Op Heemwacht Interesse voor jong erfgoed In de nieuwe rubriek 'Op Heemwacht' gaan we in gesprek met vrijwilligers van Heemschut; met leden van de pro vinciale commissies en werkgroepen. Wie zijn al die stille krachten achter het werk van Heemschut en wat drijft ze? Op Heemwacht was na de Tweede Wereldoorlog een rubriek in ons blad. De bekende Heemschutsecretaris Ton Koot verzorgde daarin tientallen jaren opiniërende commentaren. De stad biedt een geweldige combinatie van oud en nieuw. Zoals hier de fontein van kunstenaar Joop Beljon uit 1972. Op de achtergrond de Sint-Dionysiuskerk. is de onlangs opgeleverde LocHal: een tot bibliotheek en evenementenlocatie omge bouwde prijswinnende locomotievenloods. Brabantse tongval, vrolijk en gezelligheid. Dat is Miriam van den Dries. De voormalige grote industriestad Tilburg kent voor haar geen ge heimen. Weg is ze hier nooit geweest. 'Ik heb gestudeerd in Nijmegen, maar woonde in Tilburg. Ik ben verknocht aan de stad. Ik vind het hier fijn pretentieloos, heel anders dan bijvoorbeeld in steden als Breda of Den Bosch.' In Nijmegen volgde ze op latere leeftijd een studie kunst- en architectuur-geschiedenis. Daarna ging ze aan de slag als zelfstandige in de architectuurwereld met het maken van redengevende omschrijvingen, waarin de waarden worden beschreven van monumentale of cultuurhistorisch waardevolle panden. Een jaar of tien geleden kwam ze in aanraking met Heemschut Noord-Brabant. 'Ik was even werkloos en kwam in contact met Heemschut en trad binnen bij de commissie. Hoewel ik kort daarna weer gewoon werk had, bleef Heemschut. En dat zal voorlopig ook nog zo blijven, ik heb het prima naar mijn zin. Binnen Heemschut merk ik dat mijn interesse vooral uitgaat naar het jongere erfgoed van na 1965, zoals het Blauwe Gebouw en de onlangs gesloopte Apenrots, een markant gebouw uit 1980 aan de Tilburgse Apennijnenweg. Ook de verbouwing van het stadskantoor uit 1972 en de sloop van de bekende Tomado- fabriek in Etten-Leur (1955) gaan mij aan het hart. Ik vind het prachtige gebouwen waarbij ik me afvraag waarom ze gesloopt moeten worden', aldus Van den Dries. Toch zijn het niet alleen maar jonge gebouwen die de klok slaan. Druk is ze op het moment van interviewen met de bouw van twee woningen pal naast een van Brabants' meest markante boerderijen in Vlijmen. 'Het is jammer dat ik het gevoel wel eens heb dat we zoveel verliezen als Heemschut. Toch blijf ik enorm gemotiveerd. Ik haal heel veel energie uit het omgaan met de mensen en het erfgoed. Het raakt aan alles. Van politiek tot bouwkunde.' Hoe ziet ze de toekomst van Heemschut voor zich? 'Ik vind mijzelf niet zo activistisch inge steld. Ik geloof wel in actievoeren, maar nog meer in het bewust laten worden van zoveel mogelijk mensen van erfgoed. Daar speelt Heemschut een grote rol in. Ik lees het blad dan ook altijd met veel plezier. Binnen de vereniging is enorm veel kennis. Het is een kennisinstituut en daar zit volgens mij ook de toekomst. Niet in het voeren van allerlei rechtszaken. Dat moet misschien soms ook wel gebeuren, maar je moet meer bezig zijn aan de voorkant van dat proces. Een rechtszaak loopt toch bijna altijd, helaas, niet goed voor ons af. Met bewustwording over ons erfgoed zijn, denk ik, veel rechtszaken te voorkomen. 37 HEEMSCHUT Mei 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 37