Bouwen en trouwen Lokale architecten Breedevoöi kleine eeuw tijd groeiden de verschillende dorpen uit tot textielcentra met een eclectische mix van fabrikantenvilla's in verschillende stijlen, textiel fabrieken en woningbouw bestemd voor de fabrieksarbeiders. In onder andere Aalten, Bredevoort, Lichtenvoorde en Winterswijk zijn ensembles van gebouwen bewaard gebleven waaraan de ontwikkeling van de industrie goed kan worden afgelezen. Een belangrijk voorbeeld vormt de Leerlooierij Koninklijke Hulshof's Vereenigde Fabrieken in Lichtenvoorde. De leerindustrie was in Lichtenvoorde lange tijd de belangrijkste bron van inkomsten. Rond 1876 stichtte Hendrik Antonius Hulshof zijn eigen leerlooierij aan de Broekboomstraat en verhuisde in 1897 naar zijn huidige locatie aan de Aaltenseweg. De fabriek kreeg in 1917 een nieuw gebouw, ontworpen door de Groen- lose architect J.H.J. (Henri) Wiegerinck. Een grote brand zorgde er in 1919 voor dat er een nieuw pand moest komen. Deze nieuwbouw - een traditioneel bakstenen gebouw - werd in 1920 in gebruik genomen en staat er nog steeds. Het gebouw is ontworpen door de Duitse architect C.T. Steinert uit Frankfurt. In het interieur is het trappenhuis opvallend goed bewaard gebleven. De trap is voorzien van sierlijk smeedijzeren hekwerk met gedraaide, elkaar kruisende stijlen en rozetten. De zon verlicht het trappenhuis door oranje en paars gekleurde glas-in-loodvensters in de stijl van de Amsterdamse School. Op een van de door de Haagse glazenier Hans Liefkes ontworpen vensters is Herman B.A. Hulshof afgebeeld. Hij was de zoon van de stichter van de fabriek en was in de periode van de nieuwbouw directeur. De rijk gedecoreerde, smeedijzeren trap van de Leer looierij Koninklijke Hulshof's Vereenigde Fabrieken. Bron: collectie Gelders Genootschap Helaas is er weinig bekend over hoe de opdracht aan de architect Steinert tot stand is gekomen. Over de eerder genoemde architect Henri Wiegerinck is meer bekend. Naast de fabriek bouwde hij ook verschillende monumentale woonhuizen voor de familie Hulshof zowel in Lichtenvoorde als ook aan de eerder genoemde Misterstraat in Bredevoort. De families bleken onderling verbonden te zijn door huwelijken die deze nauwe samenwerking wellicht verklaart. Later in zijn carrière bouwde Wiegerinck bovendien de Rooms Katholieke meisjesschool te Groenlo welke tegenwoordig nog bijzondere historische interieurafwerkingen herbergt. De inventarisatie is nog niet voorbij. In 2021 hoopt het projectteam nog zeker honderd interieurs in kaart te kunnen brengen. In de volgende fase worden de resultaten van de inventarisaties verder thematisch onderzocht. Lokale architecten zoals Henri Wiegerinck en Jan Brill hebben veel in de regio gebouwd, maar komen in de literatuur nauwelijks voor. Daarnaast waren er ook architecten die van elders kwamen en zich in de Oost Achterhoek vestigden, zoals de Fries Jacob Johannes Post en de uit Nijmegen afkomstige Gerard Schouten. Uit de periode 1860-1909 zijn ruim 52 aan bestedingen van de architect L.G. Richter aan getroffen. Voorts moet nog onderzoek worden gedaan naar de verschillende leveranciers in de regio. Deze kwamen natuurlijk niet alleen uit het westen - we hebben vele stucplafonds van de firma Silberling Co aangetroffen -, maar logischerwijs ook van firma's die in Duitsland werkzaam waren. Marlieke Damstra is projectleider voor historische interieurs in de Oost Achterhoek bij Gelders Genootschap. Het herdenkingsraam in het trappenhuis van de Leerlooierij Koninklijke Hulshof's Vereenigde Fabrieken, thans Vitelco Leather. Bron: Collectie Gelders Genootschap Het Gelders Genootschap neemt u graag mee in deze zoektocht. Blijf op de hoogte via de website van de drie gemeenten: www.erfgoedoostachterhoek.nl. Voorts verscheen in het najaar van 2019 over de geschiedenis van de textiel industrie het boek: Textielindustrie in Winterswijk omstreken van Arjan Ligtenbarg. De fabrikantenvilla Nieuw Vierakker uit 1913 aan de Misterstraat in Bredevoort naar ontwerp van de architect Henri Wiegerinck. Bron: Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers (Collectie Frits Onnink) 35 HEEMSCHUT Mei 2021 Mk\ IOIO0 n5io'J

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 35