KAALSLAG OP HET PLATTELAND Mechanisatie, schaalvergroting en rationalisatie leiden tot een kaalslag op het Drents platteland. En niet alleen daar. Elders in Nederland is het minstens even erg. Oplossingen moeten gezocht worden in kleinschaligheid en kwalitatieve landbouw. Dit is waar de praktijk nu toe leidt. Langsrazend landbouwverkeer Boerenzonen Eric le Gras Het gaat sluipend. Een zandweggetje in de buurt van Zeijen, gemeente Tynaarlo, dat ineens is opgegaan in een aardappelakker. De bomen, struiken en planten die erlangs stonden, zijn gerooid. Even verderop is een wandelpad langs een bosrand een stuk smaller geworden. De akker ernaast werd juist breder. Met losse bomen gaat het net zo. Een boer in de buurt van Assen heeft sloten gegraven langs een rij beuken en de bomen gesnoeid. De bomen staan in het vocht en de dunne bast van de bomen kan de overmaat aan zon niet ver werken. De beuken zullen het niet overleven. Langs wegen is iets vergelijkbaars gaande. Als een beuk langs de weg van Assen naar Vries gekapt moet worden, dan komt er wel een jonge boom voor in de plaats, maar de bomen ernaast vangen meer zon en worden ziek. Op den duur kan de hele rij verdwijnen. Of neem de landweggetjes, waar steeds grotere landbouwvoertuigen overheen denderen. Waar mogelijk worden de bermen verbreed met extra tegels en als dat niet lukt worden ze dichtge- reden door de zware machines en uitwijkende tegenliggers. In beide gevallen slaat de grond dicht en de bomen krijgen minder zuurstof, wat ze niet ten goede komt. Dan is er het bedrijf dat boeren aanbiedt om boomwallen gratis te ruimen. De boer wil wel, want zijn gewassen krijgen meer zon en groeien beter. Bovendien kan hij efficiënter zijn land bewerken. Het bedrijf dat de bomen rooit, ver koopt het hout en verdient daar weer aan. En het mag. Sommige gemeenten hebben hun be leid voor het kappen van bomen veranderd van 'nee, tenzij' naar ja, mits'. Dat 'mits' slaat op een lijst van beschermde bomen in de gemeente. Een boom die daar niet op staat, is dus vogelvrij. De bovenstaande voorbeelden zijn aan gedragen door de Drentse Heemschutters Bernhard Hanskamp en Harry Berg. Boerenzoon Hanskamp is planoloog en ook landschapsarchitect en Berg is eveneens van boerenafkomst. Ze noemen meer voorbeelden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 30