Een grenzeloze kennisdrager Recent startte een groot Europees onderzoek naar geur als materieel en immaterieel erfgoed. Een multidisciplinair team gaat geuren van vroeger ontsluiten, onderzoeken en archiveren. Geuren kunnen inzicht bieden in vroegere leef wijzen en nieuw en vollediger licht werpen op geschiedenis en samenleving. Geur vormt zo een belangrijke, tot voor heen verwaarloosde bron van kennis. Slechtelucht Odeuropa GEUR ALS IMMATERIEEL ERFGOED Johanna van der Werff TmieMJimB. of WtwAAMo jjml the- Dat geuren ons in een oogwenk terug kunnen brengen naar vroege herinneringen, weemoed kunnen oproepen en zo de basis kunnen vormen voor het vertellen van verhalen, is iets wat velen van ons zullen herkennen. Zelf her inner ik me goed de bietencampagne die elk jaar in november in het noorden van het land van start ging. Al snel werden de stad Groningen en haar nabije omgeving overspoeld door een weeïge lucht van gekookte suikerbieten die in de suikerfabriek in het nabijgelegen Hoogkerk wer den verwerkt. Een vieze lucht, zou een buiten staander zeggen. Maar voor mij als Groninger was de geur gekoppeld aan de lampions van Sint Maarten, aan naderende vrieskou, feest dagen en familiaire gezelligheid. Ruik ik suiker bieten, dan ben ik terug in Groningen. De mens heeft een wat gecompliceerde ver houding tot geur. Voor de oermens was geur van levensbelang. Oervolken gebruikten hun reuk om dieren voor de jacht op te sporen en om voedsel te zoeken. Parfumeren deden we ook al in de oudheid, zo blijkt uit grafvondsten uit de predynastieke tijd (voor 3100 v. Chr.), in het oude Egypte. Geuren spelen vanouds een belangrijke rol bij onze partnerkeuze en doen dat ook nu nog. Geur, en dan vooral stank, kwam in een kwaad daglicht te staan toen slechte lucht als oorzaak van epidemieën werd gezien, wat wel de miasmatheorie werd genoemd. Slechte lucht van uitwasemingen uit rottende materie werd verantwoordelijk gehouden voor de uitbraak van ziekten. Nog steeds refereert de naam malaria aan mala aria, ofwel slechte lucht. Ook andere ziekten werden met stank in verband ge bracht, tot de bestudering van de ziekte cholera in de 19e eeuw tot andere inzichten leidde. Door de eeuwen heen, onder meer versterkt door het opkomen van de burgerlijke samen leving, werd goede reukzin steeds minder be langrijk, werden privégeuren steeds meer een taboe en diende lichaamslucht bij voorkeur onderdrukt te worden. Om de eigen geur te ontkennen werd gedeodoriseerd en geparfu meerd. Ook in de huidige tijd is parfum een essentieel onderdeel van ons zelfbewustzijn, onderhevig aan mode en marketing en door gedrongen tot alle lagen van de bevolking. Als modeaccessoire is het niet meer weg te denken uit onze samenleving. Tegenstrijdig is dan weer dat de meeste parfums een basis hebben in dierlijke geuren. Het vraagt brede inzet en ambitie om het Europese geurlandschap in kaart te brengen. Hoe kun je achterhalen hoe Europa rook in de periode tussen de 16e en de 20e eeuw? Zijn geuren uit vergleden tijden terug te halen? En hoe kunnen we deze historische geuren voor HEEMSCHUT 28 Mei 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 28