PARADOX VAN HET BEHOUD COLUMN HEEMSCHUT HEET IN HET 1e KWARTAAL DE VOLGENDE NIEUWE LEDEN VAN HARTE WELKOM: Mevrouw C.M.M. Brood, Baarn De heer T. Baart, Almere De heer D. Ginsel, Amstelveen De heer E.J. Stokking, Assen MevrouwJ. Hiemstra, Wirdum Historisch Genootschap Oud-Pynacker, Pijnacker Mevrouw A. Ritsema, Groningen De heer B. Meester, Apeldoorn De heer A. 't Hardt, Molenhoek De heer B. de Dooij, Bergen op Zoom Stichting Behoud en herstel historisch groen Grave, Grave De heer F. Staal, Lage Zwaluwe De heer J. Januarius, Berchem, België De heer J.H. Veenje, Garijp De heer W. Promper, Mierlo De heer E. ten Cate, Almelo Historische Vereniging Ten Post en omstreken, Ten Post Familie A. Versloot, Bodegraven De heer J.D. Polak, Diemen De heer J. Walch, Blaricum Familie Stoel-Bosma, Ommen De heer I. Salomons, Amsterdam De heer D. Houtgraaf, Wageningen De heer F.G. ter Schure, Nijeveen Mevrouw C.G. Aalders, Amsterdam Mevrouw I. Diakonoff, Pieterburen Mevrouw E. Laurijssens- van Engelenhoven, Etten-Leur De heer H.J.A. Weevers, Doesburg Stichting vrienden van Beeckestijn, Aerdenhout Mevrouw E. de Knijff, Bergen De heer W. Laarman, Junne De heer W. van Spronsen, Eemnes De heer N. van Leeuwen, Sint Philipsland De heer P. Idenburg, Winschoten Stichting Vrienden Semsstraatkerk, Stadskanaal De heer B.J. Colenbrander, Amsterdam Mevrouw A. Kronenberg-van der Loo, Den Haag De heer A. Baas, Amsterdam Mevrouw T. Timmers, Loenen aan de Vecht Stichting Brabants Heem, 's-Hertogenbosch Mevrouw T. Dil, Haren De heer D. van der Ree, Amsterdam De heer F. Wieman, Waddinxveen De heer G. Verkuijlen, Volkel De heer B. Hiltermann, Haarlem Mevrouw M. van Riel, Huis ter Heide Mevrouw M. Hiltermann, Cappelle aan de IJssel Mevrouw S. Braat, Oegstgeest Historische Vereniging Maasland, Maasland Mevrouw M.C.J. Cohenno-Duikers, Westerbork De heer T. Dijkstra, Edam Mevrouw H. Loeff, Zierikzee De heer P. van Druenen, Vlissingen Familie R. Wilbrink, Hengelo De heer J.F. van der Werff, Dordrecht De heer J. De Vriendt, Stekene, Belgie De heer D. Beesemer, Amsterdam Heemkundekring de Acht Zaligheden, Steensel De heer K.G. de Wit, Amsterdam Stichting Erfgoed Vught, Vught De heer J. Mezenberg, Haarlem Mevrouw T. Poorthuis, Zandvoort De heer B. Stamkot, Amsterdam De heer W.G. Quist, Amsterdam De heer K. van Bladeren, Annen De heer A. Huizing, Emmen De heer P. Smit, Laren Navigerend door overzichten van beschermde gebouwen kom ik regelmatig objecten tegen waarvan ik zeker weet dat velen destijds bij de bouw daarvan ernstige bezwaren hebben geuit. Het is duidelijk dat zulks niet heeft mogen baten, want ze genieten nu bescherming en wordt sloop ervan beschouwd als een opperste barbarij. Je vraagt je af wat er in de tussentijd is gebeurd om een dergelijke omslag in de publieke opinie te bewerkstelligen. Bij veel van deze panden zijn omschrijvingen te vinden als: 'unieke expressie van de tijdgeest', 'bijzonder voorbeeld van het brutalisme' of 'representatief object voor een periode'. Kennelijk zijn we terugkijkend beter in staat om waarden toe te kennen, dan op het moment zelf. Wat is het toch dat mensen in het verweer brengt voor zaken waar hun grootouders van gruwden? In de eerste plaats natuurlijk gewoon conservatisme, mensen houden nu eenmaal niet van verandering. Toen de elektriciteitscentrale van Groningen werd gesloopt, bleven er nog jaren schoorstenen staan. Het was zo'n iconisch beeld wanneer je via de A28 aan kwam rijden, dan wist je dat je bijna thuis was. Pas toen bleek dat het onderhoud veel te duur uitviel, zijn ze alsnog onder uitgehaald. Maar er is nog een niet te onderschatten aspect aan de wens tot behoud van erfgoed; de zeld- zaamheidswaarde. Zaken worden nu eenmaal uniek als er nog maar weinig van over zijn. Daarin schuilt de echte paradox van het behoud. Juist omdat er vernieuwd en gesloopt is, weten we na verloop van tijd te waarderen wat ervan over is, omdat het zo weinig is. De dynamiek van de samenleving is tegelijkertijd ook de schepper van het erfgoed. Het is hypothetisch, maar het is de vraag of in een volstrekt stabiele samenleving er überhaupt sprake kan zijn van erfgoed. Erfgoed is een rest- product van de maatschappelijke dynamiek en dat kent - naar analogie van de natuurlijke processen - ook opkomst, bloei en verval. Daarmee is erfgoed ook de voedingsbodem voor verdere ontwikkeling, maar dan moet het wel uniek, bijzonder en zeldzaam zijn geworden. Een ketterse gedachte voor een Heemschutter: alleen als er ook zaken verloren kunnen gaan, heeft strijden voor behoud zin. Frans Schouten In mijn jonge jaren speelde ik nog in de bunkers van de Atlantikwall, maar die werden toen ook al massaal geruimd, gesloopt of begraven. Weg ermee, opnieuw beginnen! Nu worden de restanten weer opgegraven, gerestaureerd en omgetoverd tot erfgoed attracties. Klopt ook wel met de vijftig tot zeventig jaar die nodig waren om op de 'oude' monumentenlijst te kunnen komen. Je zou het de incubatietijd van de nostalgie kunnen noemen. Nostalgie is een belangrijke factor in de publieke perceptie van de bebouwde omgeving. Al valt de waardering van de leek vaak anders uit dan die van de deskundige. Frans Schouten is oud-directeur van de Reinwardt academie en voorzitter van Heemschut Drenthe. 27 HEEMSCHUT Mei 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 27