De bestuursleden van Stichting Landelijk Schoon van het Westfries Genootschap waren vele jaren actief en zochten tevergeefs naar opvolgers. Na rijp beraad kozen ze ervoor de verantwoordelijkheid per 1 januari 2021 over te dragen aan Heemschut om zo de continuïteit te waarborgen. Stichting Landelijk Schoon Werkveld West-Friesland Nu Heemschut In heel Noord-Holland Noord vind je ze, de West Friezen, en je leert ze kennen: hun vaak ver weerde gezichten, hun open en eerlijke directe communicatie, hun trots, zowel op hun streek als hun taal. Die trots leidde in 1924 tot het ont staan van wat nu het Westfries Genootschap heet. Het koestert de eigen identiteit en draagt die uit. Daartoe vermeldt de site vijf commissies en zes stichtingen. Daaronder tot voor kort de Stichting voor Landelijk Schoon West-Friesland die zich inzet voor het landschap en de streek eigen monumenten. De West-Fries beschouwt de Omringdijk als de grens van zijn territoir, dat is de dijk van 126 km lang langs Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, Schagen en Alkmaar en dan weer oostwaarts terug naar Hoorn. De opheffing van de Stichting Landelijk Schoon van West-Friesland is aanleiding voor een gesprek met twee scheidende bestuursleden, Mieke Peetoom en Pieter van den Berge, tot voor kort voorzitter en secretaris. Het gesprek vindt plaats in het monumentale Timmermans gildehuisje in Hoorn, zetel van het Westfries Genootschap. De Stichting Landelijk Schoon (LS) heeft van ouds een ruime taakopvatting. Ze richt zich onder andere op de historische waterlopen en de gemeentelijke, provinciale en streekeigen monumenten. Het gaat om objecten in het landschap, waaronder aardkundige monu menten, grafheuvels, dijken en het 'kadetjes- land' in Sijbekarspel. Het aandachtsgebied houdt niet op bij de Omringdijk, maar omvat ook de aangrenzende gemeenten. Speciale aandacht gaat uit naar het behoud van de karakteristieke lintbebouwing en bijbehorende doorkijkjes. Ook naar de ruilverkaveling door de jaren heen en de bijzondere verkaveling die door het turfsteken in de veenpolders is ont- staan. Dus niet zomaar behoud van historie, maar voor een groot deel cultuurhistorie. LS bestaat al sinds de start van het Genoot schap in 1924 toen die nog 'Oud Westfriesland' heette. In 2004 werd de toenmalige commissie opgewaardeerd tot een stichting, om sneller te kunnen inspelen op actuele planologie. Zo werd de stichting nog meer dan voorheen een aan spreekpunt voor provincie, waterschap en ge meenten. Overleg verschoof naar een vroege fase van planvorming, met als basis wederzijds respect en een blik op de toekomst. Mieke Peetoom vertelt: 'Natuurlijk is er een spanningsveld tussen economie en cultuur historie, onder meer in de keuze waar uit breiding van bedrijventerreinen gepland wordt. We leven niet in een openluchtmuseum, maar de cultuurhistorische waarden moet men niet uit het oog verliezen. Complicerend bij veel plannen is het verschil in inzicht van de be trokken instanties: de gemeenten, de provincie, de waterschappen en investeerders. Voor ons heeft altijd de zorg om het landschap prioriteit.' Zelf komt ze uit het bedrijfsleven en heeft met haar bestuurservaring voorzichtig richting kunnen geven aan de nodige processen. 'Met respect voor het verleden en een frisse blik op het heden bouw je mee aan de toekomst' is haar devies. Bij Pieter van den Berge kwam de ervaring van zijn werk als planologisch onderzoeker goed van pas. Hij voegt toe: 'Door de toenemende verstedelijking kregen veel kernen een nieuw bouwwijk en/of een bedrijventerrein. Delen van het oorspronkelijke landschap verdwenen en dorpsgezichten werden aangetast. Dit proces werd indertijd aangeduid met "witte schimmel", de kleur van een veelgebruikte steensoort. Onder die naam heeft LS destijds een symposium georganiseerd om meer aandacht te vragen voor de inpassing van nieuwbouw in het landschap. Later volgden andere symposia op actuele thema's: Zin en onzin van windenergie in 2011, Het Westfriese landschap en Kansen en Bedreigingen. En ook volgde nog Klimaat verandering en Waterbeheer.' Soms ging veel tijd van LS zitten in langdurige procedures, bijvoorbeeld om de landschapsvisie te doen meenemen bij aanleg van provinciale wegen. Ondanks de goede contacten moest een enkele keer de weg van de juridische procedure gevolgd worden. Peetoom en Van den Berge constateren dat het landelijk schoon door de toegenomen aandacht voor het bedrijfsleven onder druk staat. Daar naast zijn er de zorgen om windmolens en zonne collectoren die de kwaliteit van het landschap aantasten. En om de boerderijen: vroeger stonden er boerderijen met bijbehorende schuren. Ook een enkele woning voor een medewerker: tegenwoordig woont daar veelal een ouder familielid. De leegstaande bedrijfs gebouwen vragen nu de aandacht. Het karakter van het landelijk schoon in West-Friesland verandert langzamerhand. Mieke Peetoom en Pieter van den Berg. Met hun lange staat van dienst hebben ze hun bijdrage geleverd. 'Met pijn in het hart, maar onvermijdelijk' vermeldt het bestuur op de site van het Westfries Genootschap. De overname van de beschermingstaak door Heemschut be tekent een verlichting van de verantwoordelijk heid, die ze nog steeds sterk voelen. Ze hebben de verwachting dat de taak goed is belegd. De contacten met de plannenmakers gaan naar Heemschut, waar de basis voor dit werk en ervaring in ruime mate aanwezig zijn. Het Westfries Genootschap blijft betrokken voor de couleur locale. 23 HEEMSCHUT Mei 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 23