GRONINGEN Groninger cultuurlandschap ZUID HOLLAND Woningbouw bij het Park Het Groninger cultuurlandschap staat de laatste jaren sterk onder druk. In het vorige decennium heeft men besloten tot de aanleg van de 380 KV leiding van de Eemshaven naar Vierverlaten, nabij Hoogkerk voor het transport van water krachtenergie uit Noorwegen: enorme indu striële masten die zeer storend zijn in het landschap. Her en der verschenen al wind molens, groot en klein, voor de opwekking van energie. Maar nu wordt ook stevig doorgepakt met de Regionale Energie Strategie: een van rijkswege aan dertig regio's opgelegd ver spreidingsplan voor het decentraal opzetten van windmolenparken en zonneweiden. De provincie Groningen is een van de regio's, die in principe zelf mogen bepalen waar ze komen. Het is een ingewikkeld ruimtelijk vraagstuk, waarbij veel ruimte nodig is. Hierbij komt het karakteristiek open landschap van Groningen in het geding. Soms onterecht. Zo is het onbe grijpelijk dat veel platte daken zonder zonne panelen blijven en wel landbouwgrond hiervoor wordt opgeofferd. Wij hebben dit middels brieven aangekaart bij alle volksvertegen woordigers en gemeenten binnen de provincie. En om dit nog eens extra kracht bij te zetten, hebben we, samen met andere organisaties een petitie gemaakt op www.petities.nl. Het doel is een optimale ruimtelijke inpassing, waarbij de Groninger karakteristieken zoveel mogelijk behouden blijven. De petitie is al ruim 2600 keer ondertekend. De resultaten van de petitie zal aangeboden worden aan het provinciebestuur. Gijsbert Boekschoten ROTTERDAM - De gemeenteraad heeft op 22 januari groen licht gegeven voor de bouw van woningen in de strook naast het Park uit kijkend op de Maasoever en aan de westelijke kant ter weerszijden van de Euromast. Het aantal woningen is nu teruggebracht. De bouwblokken worden alzijdig ontworpen, vormen geen mas sieve wanden en de bouwhoogte varieert. De vrije ruimte rond de Euromast is vergroot en dankzij niet te lange tussenstraten zijn zicht lijnen opengehouden. In parkeren wordt onder gronds voorzien. De initiatiefnemers hebben het plan in een aantal inspraakronden voorgelegd en bijgesteld. Begin 2020 volgde nog een kritisch advies van de RCE, waarin werd benadrukt dat de belevingswaarde van de bestaande monu menten essentieel is en te beoordelen vanaf maaiveldniveau. De inrit van de Maastunnel is benoemd als te behouden karakteristiek en het Park moet zijn kwaliteit als groene idylle in een grootstedelijke omgeving behouden. Recent is door belangenbehartigers bij de RCE de monumentenstatus aangevraagd voor de strook waar de woningbouw wordt gepland. De RCE heeft eerder geen inhoudelijke redenen gezien deze tot monument te verklaren. Heemschut Zuid-Holland ziet onvoldoende inhoudelijke argumenten deze aanvraag te steunen, die om strategische redenen is ingediend. Nu treedt de formele fase in van een reguliere bestemmings planprocedure, waarin bezwaren kunnen worden ingediend. Heemschut Zuid-Holland denkt dat een kwalitatief goede bebouwing van de Parkkade mogelijk is - met een zorgvuldige inpassing van de iconische Euromast - en kan bijdragen aan de bijzondere kwaliteit van het ge bied. Wij zullen bij de bestemmingsplanprocedure een definitief standpunt over het stedenbouw kundig plan bepalen. B&W heeft bij de evaluatie van het grondbeleid toegezegd terug te komen op de geleerde lessen van de inzet van het instru ment unsolicited proposal. Dit voornemen is ver gezeld gegaan van een cruciale toezegging: de gemeenteraad zal voortaan niet alleen worden ingelicht over de start van een dergelijke procedure, maar ook zal het toetsingskader vooraf ter goedkeuring aan de raad worden voorgelegd. Anneke de Gouw HEEMSCHUT Mei 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 19