HEEMSCHUTACTIEF^ Met berichtgeving uit onze provincies provincies OVERIJSSEL Brug bij Junne te volumineus AMSTERDAM Sloterplasgebied monument? p OMMEN - Heemschut Overijssel heeft bezwaar gemaakt bij de gemeente Ommen tegen het plan om een nieuwe brug naast de brugstuw in de Vecht bij Junne te bouwen. De bestaande brugstuw is momenteel niet geschikt voor zware (landbouw)voertuigen. De beeldkwaliteit van de stuw en directe omgeving zal sterk aangetast worden vanwege het bouwvolume. Ook heeft de nieuwe brug grote gevolgen voor een nabij gelegen rijksmonument, boerderij De Stolte. Het zwaardere verkeer zou schade kunnen toebrengen aan de boerderij. De stuw in Junne is al ruim een eeuw oud. In 1966 werd de brug erover aangelegd. De brug en stuw vormen samen met de schottenloods, een gemeentelijk monument, en de naast gelegen stuwwachterswoning een fraai ensemble. 'Door zó dicht bij een nieuwe brug met op- en afritten aan te leggen, doe je dat ensemble geweld aan', aldus commissielid Adriaan Velsink. 'Helaas heeft Het Oversticht een positief advies uitgebracht. De nieuwe brug zal volgens Het Oversticht straks een fraaie eenheid vormen met het oude aanzien. Dat gaat er bij de commissie niet in! Je gaat toch niet een groot bouwvolume plaatsen pal voor bijvoorbeeld huize Het Laer? Dan verniel je toch het aanzicht. De gemeente Ommen heeft ook niet onderzocht of de brug op de bestaande stuw kan blijven liggen, nadat die geschikt is gemaakt voor zwaarder ver keer. Daarom heeft Heemschut Overijssel bezwaar aangetekend.' Peter Dekker Heemschut Amsterdam zet zich ook regel matig in voor bedreigde historische gebieden en landschappen. Een goed voorbeeld hiervan is de Sloterplas, het groenblauwe hart van Nieuw- West. De commissie wil dat de gehele Sloterplas en zijn oevers met bebouwing een gemeentelijk beschermd stadsgezicht wordt. Als onderdeel van het beroemde Algemeen Uitbreidingsplan van 1935 werd de lager gelegen Sloterdijker- meerpolder - in het midden van de Sloterpolder en het landelijke gebied van de voormalige gemeente Sloten - bestemd voor de aanleg van De Sloterplas in 1974, kort na voltooiing van het Sloterpark. Bron: Stadsarchief Amsterdam een gegraven plas als middelpunt van een groen recreatiegebied (het Sloterpark) in het midden van de Westelijke Tuinsteden van Amsterdam. Dit laatste was al eerder door het rijk aangewezen als wederopbouwgebied vanwege de zeer grote stedenbouwkundige en architectuurhistorische waarde. In 2017 wees stadsdeel Nieuw-West de noordoever van de Sloterplas aan als beschermd stads gezicht. Heemschut heeft zich toen al verzet tegen deze gedeeltelijke bescherming van de Sloterplas. Recente plannen voor een nieuw te bouwen theater in de plas vormen een directe bedreiging voor de eenheid en het karakter van de plas. Ook andere delen van de oevers staan voortdurend onder druk. Reden voor Heemschut om opnieuw te ijveren voor bescherming van de gehele Sloterplas. Jaap-Jan Mobron

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 18