WERKGROEP MONUMENTALE KUNST Nieuw leven voor glaskunstwerk DRENTHE Abces aan kerk ZEELAND Schoorsteen AMSTERDAM - Mede dankzij de inzet van de WMK heeft het glasappliquéraam Vissen van Aart Roos uit 1961 een nieuwe toekomst gekregen. Het raam is gemaakt voor de Dr. O. Noordmansschool in de wijk Sloter- meer en heeft een grote kunsthistorische waarde als een expressionistisch glasraam uit de vroege jaren '60. Bovendien is het een van de weinige overgebleven monumentale werken van de bekende kunstenaar Aart Roos (1919-2009). Deze vroege appliquéramen - de techniek is in de jaren '50 uitgevonden - hebben vanwege de nog beperkte kennis van lijmtechnieken na de oorlog vaak grote tech nische gebreken. Dat was ook bij dit raam het geval. Vanwege het sterke verval is het in 2003 uitgenomen uit de school en kon het op het laatste moment van vernietiging worden gered. Jarenlang lag het in het depot van het Instituut Collectie Nederland (ICN). In 2015 heeft de WMK het initiatief genomen om het raam een nieuw leven te geven. Na een uitvoerig onder zoek door glasexpert Lisya Bigag heeft Glas- bewerkingsbedrijf Brabant (GBB) uit Tilburg een restauratieplan ontwikkeld. Ook werden er gesprekken gevoerd met de gemeente Amsterdam en de school, die op het punt stond nieuwbouw te realiseren. Dankzij de inzet en een projectbijdrage van de afdeling Monu- menten en Archeologie en Onderwijshuisvesting van de gemeente werd het mogelijk om het raam zorgvuldig te restaureren. Het heeft een herbestemming gekregen in de hal van de nieuwe school aan de Louis Couperusstraat. Norman Vervat kerk door de karakteristieke torenspits - wordt bedreigd door snode plannen van de kerken raad. De leden van de kerkgemeente hebben een flyer ontvangen met een toelichting op de verbouwingsplannen. Kennisneming van deze voornemens doen eenieder met enig gevoel voor erfgoed gruwen. Als een abces wordt een aanbouw aan de zijkant van de kerk gepland met daarin een vergaderruimte. Tegen de toren wordt ook nog een toiletblok geplakt en om dat toegankelijk te maken moet er een doorbraak komen in de muur van de kerk. Deze ingrepen acht het kerkbestuur noodzakelijk om ruimte te creëren voor multifunctioneel gebruik en uiter aard vergaderruimte voor zichzelf. De achter liggende reden is dat de kerkenraad in 2018 de pastorie en het bijbehorende koetshuis hebben verkocht en nu zit men om ruimte verlegen. WESTERVELD - De middeleeuwse Sint Nicolaas- kerk in Dwingeloo - beter bekend als de Siepel- De Sint Nicolaaskerk is een rijksmonument en Heemschut Drenthe heeft dan ook een ziens wijze ingediend bij de gemeente Westerveld om deze vorm van cultureel vandalisme een halt toe te roepen. Het kerkbestuur hoopt dit jaar na de bouwvak te beginnen met het werk, ondanks de protesten van de lokale historische vereniging en Heemschut. Voor degenen die zich nader willen oriënteren op deze aanslag op een monument, is de kerkenraad een charme offensief gestart met een filmpje op de web site www.nicolaaskerk-dwingeloo.nl. Mocht u behoefte hebben uw mening te geven, stuur dan een reactie naar bouwcie@nicolaaskerk- dwingeloo.nl. De mening van Heemschut Drenthe kennen daar ze al! Frans Schouten ARNEMUIDEN - Heemschut Zeeland heeft zich met de Historische Vereniging Arnemuiden en anderen ingespannen om een karakteristieke fabrieksschoorsteen aan de Keetweg te be houden. Dit beeldbepalende element dreigt namelijk gesloopt te worden, omdat het geen functie meer heeft, bouwvallig is en de bedrijfs voering zou belemmeren (vanwege geplande nieuwbouw), aldus de eigenaren. De fabrieks schoorsteen uit 1941 met een hoogte van vijftig meter, gebouwd voor Vlaming's Mosselindustrie, is uniek vanwege het zogeheten 'zadel', een band van gewapend beton als draagvlak voor een waterreservoir, aangebracht op 25 meter hoogte. Dit inmiddels verdwenen waterreservoir fungeerde als watertoren. Het zorgde voor een gelijkmatige druk op de waterleidingen in de fabriek. Van dergelijke schoorstenen met een zadel zijn slechts enkele exemplaren in ons land bekend. De schoorsteen heeft geen enkele beschermde status. Het is geen grap. De schoorsteen werd op 1 april opgeblazen! Evert de longh HEEMSCHUT Mei 2021 Foto: Toon Franken WÊÊÊÊÊÊIÊB-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 17