WERKGROEP POST '65 Structuralisme bedreigd NOORD-BRABANT Inzet drones ALKMAAR - Het kantorencomplex uit 1982 van architect Abe Bonnema (1926-2001), bekend als het PEN-dorp, moet in 2022 plaatsmaken voor een nieuwe woonwijk naar ontwerp van De Zwarte Hond, de voortzetting van het bureau van Bonnema. Hoewel het één groot gebouw is, heeft het meer weg van een dorp, kleinschalig en overal met de buitenruimte ver bonden door in samenhang ontworpen tuinen, patio's en daktuinen naar ontwerp van Mien Ruys en Hans Veldhoen. Het is een uniek voorbeeld van de architectuur van het structuralisme, de stroming waarin architecten gebouwen op vatten als structuren, opgebouwd uit kleinere herhaalde elementen. Aldo van Eyck, Piet Blom en Herman Hertzberger waren de grondleggers. Binnen het omvangrijke Post '65 erfgoed nemen structuralistische gebouwen een aparte en herkenbare plaats in door deze specifieke architectuurfilosofie. Tegenwoordig staat het voortbestaan van veel van deze gebouwen onder druk door voorgenomen herbestemmingen, leegstand of sloop. In Leiden staat het Stads- bouwhuis leeg en in de Lunetten is men voor nemens het gemeenschapscentrum De Musketon te moderniseren. Argumenten om tot sloop of verbouwing over te gaan betreffen meestal de hedendaagse isolatie-eisen en de typische bouwstructuur die hergebruik in de weg zou staan. Zo ook bij het PEN dorp, waar men tot de conclusie kwam dat de bestaande structuur niet geschikt is voor het inbouwen van vijfhonderd woningen. Een goed voorbeeld van geslaagde herbe stemming met respect voor de bestaande architectuur, is de voormalige brandweerkazerne van Jan Verhoeven (1926-1994) in Schaars- bergen (1982) waarin nu het Instituut Fysieke Veiligheid is gevestigd. De structuur bleek geschikt voor nieuwe kantoorindelingen en de buitenkant is vrijwel ongewijzigd gebleven. Daar wordt bevestigd wat de structuralisten voor ogen stond: juist door die scheiding van draagstructuur en invulling maakt dat veranderend gebruik mogelijk is. HEEMSCHUT Mei 2021 DEN DUNGEN EN VLIJMEN - Voor het behoud van erfgoed worden in Noord-Brabant nu zelfs drones ingezet om behoud van erfgoed in deze omgeving kracht bij te zetten. In de historische kern van Den Dungen ligt de oude Mariaschool, Bosscheweg 7, later het verenigingsgebouw De Blauwe Scholk (schort). Het oudste deel is uit 1901-'02, later uitgebreid met een verdieping en rechts werd een deel haaks aangebouwd. Het gebouw is met aan dacht voor detail met veel siermetselwerk ontworpen en hoort bij Den Dungen. Inwoners, Heemkundekring Den Dungen en Heemschut Noord-Brabant willen dat het gebouw gespaard blijft en hebben dan ook een aanvraag tot ge- Filmopnamen bij Marie van de Middelhaai. meentelijk monument ingediend. Tegen sloop of gedeeltelijke sloop is veel verzet. De rijksmonumentale boerderij aan de Nassau Dwarsstraat 5 in Vlijmen is uitgeroepen tot 'de mooiste boerderij van Brabant'. Op de stal en keuken na is het pand voor het laatst aan gepakt in 1890. De authentieke boerderij is een combinatie van materieel en immaterieel erfgoed, een levend museum met veel oude gereedschappen en meubels en een eigenaar die nog leeft in de sfeer van 1890. 'Ik ben de trotse eigenaar van dit "boerderijke" en hoop dat meer mensen daarvan kunnen mee genieten. Oudere mensen herkennen veel van vroeger, dat is toch fantastisch.' De dreiging is dat tegen het erf aan en in het uitzicht vanuit de woonkamer en moestuin twee nieuwe woningen zijn gepland. De commissie vindt dat deze plannen niet door moeten gaan. De 19e- eeuwse sfeer waarin de boerderij als 'levend museum' fungeert wordt dan te zeer aangetast. Alles wordt uit de kast getrokken om aandacht voor deze Brabantse erfgoederen te vragen. Daarom werden twee filmpjes gemaakt waarin Karel Loeff, directeur Heemschut de waarden uiteenzet. Uit de beelden die met de drone zijn gemaakt, wordt meteen duidelijk waarom deze erfgoederen in deze dorpen zo belangrijk zijn. De filmpjes zijn te vinden op het YouTube-kanaal van Bond Heemschut en de LinkedIn-pagina van onze vereniging. Miriam van den Dries KeesHaafkens Foto: helddrone-service.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 15