MSE STIJLKAMERS SINGELGRACHT Herengracht 479 Tentoonstelling plafondschilderingen op hout of doek, prachtige schoorsteenmantels met spiegels en kandelaars, stucwerk op muren en plafonds en in het trappenhuis. Soms herontdekt achter schrootjes, bekistingen, latere wandbespanningen of systeemplafonds. Het interieur is het meest kwetsbare deel van een monument, omdat het gevoelig is voor gebruik, schade en voor smaak. Ook bij het samenstellen van deze tentoon stelling hebben we een pand gevonden waar unieke beschilderingen, zonder een spoor na te laten, verdwenen zijn. Natuurlijk noemt de Erfgoedvereniging Bond Heemschut het behoud, de instandhouding en herbestemming van alle vormen van gebouwd erfgoed, inclusief interieurs en interieur ensembles in het Beleidsplan 2020-2023. Bewustmaking van de waarde en kwetsbaarheid, niet alleen bij de eigenaars, maar ook bij de ambtenaren van Monumenten en Archeologie van de gemeenste Amsterdam, alsmede wettelijke bescherming, zijn belangrijk. Het is opvallend dat stijlkamers in Amsterdam zich bijna altijd op dezelfde plek in die grachten huizen bevinden. Een pand bevat maximaal vier stijlkamers. De meeste huizen langs de grachten kennen een voor- en achterhuis. In het voorhuis kunnen zich twee stijlkamers bevinden op de hoofdverdieping, namelijk de voorkamer en de achterkamer. Op de eerste verdieping in het achterhuis bevindt zich bijna altijd de zogenaamde 'Sael'. De rijkversierde stijlkamer werd gebruikt voor feesten, partijen, kaartspel en muziekuitvoeringen. Onder de zaal kan zich nog een vierde stijl kamer bevinden, de tuinkamer, die grenst aan de keurtuin. Het is de enige stijlkamer met een relatief laag plafond en werd gebruikt als eet kamer. In sommige gevallen zijn ook de gangen en het trappenhuis als een stijlkamer te be schouwen. Vaak zijn zij versierd met stucwerk en levensechte (stuc)beelden, bedoeld om de gasten te imponeren. Een voorbeeld van een dergelijk huis is Heren gracht 479, gelegen in de Gouden Bocht, uit 1772. Het dubbele huis dateert uit 1668 en is rond 1722 ingrijpend verbouwd, vooral in wendig. Van dit type telt Amsterdam ongeveer 110 exemplaren, die alle veel op elkaar lijken. De gang met marmeren vloeren en lambri seringen en daarboven stucwerk is 3,05 meter breed en is daarmee een van de breedste gangen van Amsterdam. Een van de schrijvers van deze tekst woont in een huisje uit 1727, dat slechts 2,67 meter breed is! De gang leidt naar een koepelvormig trappenhuis met een fenomenale trap en vier stucbeelden die de vier seizoenen voorstellen. Bij nader inzien is een van de beelden - Bacchus, die voor de herfst staat - een houten deur, die wit geschilderd is. In gesloten toestand is het verschil tussen de drie stucbeelden en het houten beeld niet te zien. De linkerkamer aan de grachtzijde heeft een plafondschildering uit 1731 van Jacob de Wit (1695-1754). Deze kamer heeft vroeger een bovendeurstuk De gang meet 3.5 meter en leidt naar het trappenhuis. gehad, dat is verdwenen. De linker achterkamer kent een beschildering uit 1668. Op de balken en planken zijn vooral vogels afgebeeld. De rechterkant van dit fabelachtige huis heeft ook twee stijlkamers uit 1761 met mahoniehouten lambriseringen, deuren en schoorsteenboezems. De plafondbeschildering in de rechter achter kamer is gesigneerd G. van der Mijn (ca. 1727 1763) en gedateerd: 1761. Op het moment dat de grote plafondbeschildering verwijderd werd om gerestaureerd te worden, trof men hierachter op balken en planken dezelfde beschildering met vogels uit 1668 als in de linker achterkamer. Al met al is dit dubbele huis met zijn vier stijlkamers en zijn monumentale gang en koepelvormige trappenhuis aan het einde van de gang waarschijnlijk qua interieur een van de meest interessante 'stadspaleisjes' van Amsterdam, en absoluut onbekend! Hans Tulleners is schrijver, journalist en binnenstadsbewaker, Peter Quatfass is stadsgids in Amsterdam Het spectaculaire trappenhuis van Herengracht 479 uit 1722. De vier beelden, waarvan één van hout, laten de vier seizoenen zien. 13 HEEMSCHUT Mei 2021 Meer foto's van onbekende interieurs uit oude en moderne tijden - het jongste interieur van de architect Mendini dateert uit 2001 - zijn te zien op de fototentoonstelling Amsterdamse stijlkamers binnen de Singelgracht. De tentoonstelling is in de Amstelkerk op het Amstelveld en op werkdagen van 13 juli tot 20 augustus 2021. Ingang aan de Reguliersgracht. De toegang is gratis.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 13