-Ja •t-^apSaBfc, t r. VVt'-v'i Wï- 2» -l De Limburgse mijnkolonie Slakhorst in Hoensbroek wordt met sloop bedreigd. Erfgoedorganisaties vechten voor het behoud van dit unieke stukje Nederlandse mijnwerkers historie. Daarbij worden ze gesteund door bewoners van de karakteristieke buurt. In 1913 werd daar door Kardinaal van Rossum de eerste steen gelegd. Ons Belang Een rondje Slakhorst '-■ f V\V <Ös^ [Jli-'-iv if V - A'-: - 1 &S iï/Siiï' i )T 1 Christian Pfeiffer Groot zijn ze niet, de ruim honderd woningen van 'in de Slak', maar functioneel en praktisch. De buurt is geborgen en sober van opzet en belichaamt het arbeidersideaal. De huizen zijn gebouwd voor de onder de grond werkende arbeiders van de Staatsmijn Emma (1911-1973), die zich op drie kilometer van de buurt bevond. Hier gingen jaar in jaar uit de deuren van de huizen vroeg in de ochtend gelijktijdig open en gingen de mijnwerkers op de fiets of lopend naar de mijn. Architect Jan Stuyt (1868-1934), verbonden aan de in 1911 in Heerlen opgerichte Limburgse koepel voor woningcorporaties Ons Limburg, ontwierp de eerste honderd sociale woningen voor Woningvereniging Hoensbroek, nu Woonpunt. Stuyt staat nu vooral te boek als kerkenbouwer - met als een van zijn meest bekende werken de Cenakelkerk in Heilig Landstichting in Gelderland - maar ontwierp de kolonie Slakhorst met een opvallende speelsheid en creativiteit. Een scherp oog ontwaart een buurt met huizen die bijna stuk voor stuk verschillen. Geen revolutionaire bouw, maar zorgvuldig ontworpen woonblokken, rijtjes woningen en zelfs vrijstaande huizen. Steeds verspringt de rooilijn en geen kap is hetzelfde. Wel delen alle huizen een opvallende over hangende goot waardoor een romantische sfeer wordt opgeroepen. Het enclavegevoel is nu nog steeds goed voelbaar, maar moet vroeger nog sterker zijn geweest. John Hart van de Actiegroep Slakhorst laat de fundamenten van de voormalige toe- gangsboog zien aan het begin van het Pastoor Röselaersplein. 'Vanwege de hoogte van de wagens van de vuilnisophaaldienst moest de boog weg. Zonde!' John Hart is de drijvende kracht achter een grote actie om de huizen voor de slopershamer te behoeden. Zelf woont hij in een bovenwoning die over de buurt uitkijkt. Het idee dat zoveel cultuurhistorie zou verdwijnen heeft hem tot die actie aangezet. Met succes. De onder zijn leiding opererende Actiegroep Slakhorst wist honderden hand tekeningen op te halen tegen de sloop, kreeg CDA-Kamerlid Martijn van Helvert zover om in de buurt te komen kijken en zoekt regelmatig de media. 'We hebben het zover gekregen dat het eerste plan voor complete sloop en nieuwbouw van de huizen van tafel is gehaald.' In zijn ronde door Slakhorst wordt Hart ver gezeld door Ray Lanswyer en Huub Beaujean van Heemschut Limburg. Ook Heemschut 7 HEEMSCHUT Februari 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 7