m Grote Kerkstraat 62, Edam r L- Toen architect en voormalig rijksbouwmeester Tjeerd Dijkstra (1931) deze stolpboerderij in het hart van Edam kocht, lagen de dakpannen op straat. De vervallen boerderij werd door Dijkstra gerenoveerd en ingericht tot woonhuis en kantoor. Dat was omstreeks 1963. Aan de straatzijde is de boerderij geheel gerestaureerd zodat deze past in het beschermd stadsgezicht. Binnen en aan de achterzijde heeft de architect zijn eigen stempel gedrukt op de opzet en vormgeving. Het kenmerkende vierkant van de stolpboerderij is geheel open en vormt als het ware een pleintje in het huis. De omgang op de eerste verdieping dient als werk- en vergaderruimte. Aan de achterzijde bevindt zich de woonkamer. De keuken heeft een bij zondere erker die zicht geeft op de binnenruimte met de trap met houten trapleuning. Voor de historische reconstructie gebruikte Dijkstra stenen van panden die voor de IJtunnel waren gesloopt. De moderne binnenwanden zijn deels van zogenaamd vertinde kalkzandsteenblokken. I De stolp is door de gemeente Edam-Volendam beschermd als gemeentelijk monument. Het probleem is echter dat de gemeentelijke erfgoed verordening zich beperkt tot de bescherming van het exterieur van deze middels het be stemmingsplan aangewezen monumenten. Het interieur is daarmee vogelvrij. Dat maakt dat, als er geen rijksbescherming volgt óf de eigenaar een opvolger vindt die de bestaande kenmerken waardeert, dit beeld zeker tot het verleden gaat behoren. En daarmee zou Nederland een heel bijzonder interieur verliezen.... 5 HEEMSCHUT Februari 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 5