cat li Kloosters en straten Belgische methode? Ook in Wallonië KVNS zwijgt Ook belangrijk religieus erfgoed moet eraan geloven. In Melsbroek moet een 200 jaar oud Ursulinenklooster wijken voor een nieuw MS- Centrum. Ook hier werd door de gemeente de vergunning voor sloop verleend. De provincie heeft de sloopvergunning bevestigd. Om dit kenmerkende erfgoed voor Melsbroek te redden, hoopt een actiecomité 5.000 euro in te zamelen om een advocaat in te huren om hen bij te staan in een gerechtelijke procedure. In Gits in West-Vlaanderen moet het plaatselijke klooster wijken voor een nieuwe school. Het imposante gebouw zou niet her te bestemmen zijn en door nieuwbouw zou de te behouden kapel 'veel beter uitkomen'! De architect stelt dat zelfs de gevels niet behouden kunnen worden. Ook hier maakt een groep inwoners en betrokkenen zich sterk voor behoud. Dement Oostende is de naam voor een Facebook-community die zich zorgen maakt over de doorgaande sloop van waardevol erfgoed in de West-Vlaamse kustgemeente. Eind vorig jaar wisten zij een succesje te melden: de sloopvergunning voor het Hotel du Louvre is voor de derde keer door de rechtbank vernietigd. Ondertussen heeft de ontwikkelaar Desimpel onder het oog van het stadsbestuur het pand wel laten verkrotten. Het laten verkrotten van erfgoed lijkt een in België gangbare en beproefde methode te zijn om uiteindelijk een vergunning te krijgen voor totale sloop en nieuwbouw. Kasteel Goorhof in Grobbendonk in de Kempen - net als de Wassenaarse buitenplaats Ivicke in bezit van het beursgenoteerde bedrijf Bever Holding - ondergaat al jaren een onzeker lot. Hier werd In Huy in Wallonië ging na lang protest de historische villa Maison Janssen tegen de vlakte voor woningbouw. In Verviers, vlak onder Maastricht, moet zelfs een hele historische winkelstraat wijken voor nieuwbouw. De Spintaystraat omvat 21 winkelpuien, zes daarvan werden in oktober al gesloopt. Het stadsbestuur is nu 'om' en wil ook de overige panden slopen, terwijl die in het Inventaris, de erfgoedlijst, staan vermeld en zeer kenmerkend zijn voor het historisch centrum. De ontwikkelaar wil echter een citymall bouwen en de panden worden instabiel in 1999 op acht plaatsen brand gesticht. Na twintig jaar is er op deze plek nog steeds niets gebeurd. Het wordt tijd dat in België meer gelobbyd wordt voor betere bescherming, maar vooral dat de krachten van verzet worden gebundeld. Dankzij Facebook is nu zichtbaar dat er veel meer ernstige zaken aan de hand zijn dan wij konden vermoeden. De zustervereniging van Heemschut in Vlaanderen is de Koninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedenschoon (KVNS). Hoewel we in 2010 en 2011 onze jubilea in gezamenlijkheid hebben gevierd, blijft sindsdien een antwoord als reactie op onze zorgen uit. Heemschut vindt het belangrijk dat in België een nieuwe VzW (Vereniging zonder Winstoogmerk) wordt opgericht om de krachten tegen de ongebreidelde sloop van waardevol erfgoed te bundelen en wil eventuele initiatiefnemers daarbij ondersteunen. Ondertussen steunt Heemschut lokale organisaties met adhesie en worden ook Belgische lokale overheden aangeschreven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 45