Zorgwekkend veel sloop in België Vooral via Facebook verschijnen sinds vorig jaar opvallend veel be richten uit België over sloop van waardevol erfgoed; van de kust tot bij Luik. Vaak lijken de initiatieven tot sloop eenzelfde achtergrond te hebben. STERFGOED Ook in de havens is het raak. In Gent mocht een oude betoncentrale - een graffitiparadijs - deze zomer worden gesloopt. En in Antwerpen vielen afgelopen jaar grote silo's en hangars ten offer aan de slopershamer. Op een bakstenen silo na zijn de zogenaamde SAMGA-gebouwen aan het Noordkasteel verleden tijd. Verbazingwekkend, omdat in Nederland juist voor dergelijke ge bouwen herbestemming vaker wordt toegepast. Duidelijk is dat de ontwikkelwoede in Vlaanderen hoogtij viert, ten koste van het erfgoed. Veel erfgoed is weliswaar opgenomen in het zoge naamde Inventaris van Onroerend Erfgoed, maar lokaal kan men dan toch beslissen over sloop. Een duidelijk afwegingskader wordt niet altijd gevolgd en het verzet is meestal lokaal en beperkt, vaak vanwege politieke belangen. Zo durft een plaatselijke stadsgidsenvereniging bijvoorbeeld geen protest aan te tekenen, omdat ze ook een bijdrage ontvangen uit de gemeente kas. In Hove bij Antwerpen is het echter juist de politieke beweging Hovebeweegt die zelfs een kant-en-klaar bezwaarschift online zet om sloop van de villa Henriette af te wenden. Karel Loeff De sloop van de Pont du Trous in Doornik in juli 2019 was voor mij persoonlijk het startschot om met meer aandacht te kijken naar wat er in België met het erfgoed aan de hand is. De middeleeuwse stadspoort over het water is gesloopt om een verbreding van het kanaal mogelijk te maken. Aan de reconstructie met een bredere doorgang wordt komend jaar begonnen. Dit voorbeeld kreeg landelijk aandacht, maar als je de Facebookberichten uit België volgt, is er sprake van een uiterst zorgelijke ontwikkeling, vooral ook in Vlaanderen. Zo is in Gent de strijd gaande om behoud van de Moederschool uit 1913. Zie Heemschut 2020, nummer 3, pagina 36. Op de plaats van deze modelschool zou een filiaal moeten komen van de Aldi. De sloop van een bijzondere Lourdesgrot bij het klooster van de Broeders van Liefde in de Gestichtsstraat is inmiddels uitgevoerd. Deze zomer kwam de Facebook-community Sterfgoed met een bericht over de vergunde sloop van een pand in Blankenberge. Op nog geen steenworp afstand van de Grote Markt moet een in Vlaamse stijl opgetrokken herenhuis uit 1917 wijken voor een nieuw appartementencomplex.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 44