«Maam; -*$% Jachthuis In 't Mul in Rolde is een vrijwel intact voorbeeld van de bouwkunst van de Nieuwe Zakelijkheid. Als je er rondkijkt, maak je een reis in de tijd, maar ziet meteen ook het verval. Bruynzeelkeuken Traag en stroperig Bauhaus? Eric le Gras Gerard de Vries, secretaris van Heemschut Drenthe: 'Het houten gebouw stond aan het begin van de jaren '20 van de vorige eeuw in de buurt van Dinxperlo, waar het diende als onderkomen voor de militaire politie. In 1926 is het afgebroken en in onderdelen naar Rolde vervoerd, waar de ondernemersfamilie Duintjer uit Wildervank er een jachthuis van maakte.' De Duintjers zijn nog steeds eigenaar van In 't Mul, maar een deel van de familie wil het huis verkopen terwijl een ander deel het wil behouden. Het resultaat is een patstelling en verwaarlozing van het onderhoud. En dat is ronduit jammer, zegt De Vries: 'Het jachthuis is sinds de jaren '20 van de vorige eeuw grotendeels intact gebleven. Alleen al de originele Bruynzeelkeuken maakt behoud de moeite waard. Het tuinmeubilair is ook origineel en in de garage die iets later is bijgebouwd staat een Nortonpomp die voor stroom en water zorgde en het gebouw zelfvoorzienend maakte.' De Vries: 'Er is nog veel meer dat de moeite waard is. We willen het gebouw daarom de beschermde status geven die het verdient. Helaas verloopt de procedure traag en stroperig. De gemeente Aa en Hunze heeft geen monumentenbeleid en verwijst naar andere instanties. Heemschut Drenthe onderzoekt nu of provinciale bescherming mogelijk is.' 'We moeten snel zijn,' zegt De Vries. 'Het verval gaat door en de familie mag In 't Mul ook slopen en er bijvoorbeeld een kapitale villa voor in de plaats zetten. We werken er hard aan, haast is geboden.' De Drentse Heemschutter Wim Postma zag in het Duitse Potsdam een gebouw dat hem sterk deed denken aan In 't Mul. Het gebouw was in 1927 te koop op een 'Wochenende'- beurs waar volgens de documentatie die Postma meenam, ook andere vakantiehuisjes stonden die waren ontworpen door 'enkele van de beroemdste architecten van Duitsland'. Postma dacht meteen aan Bauhaus en vraagt zich af of ook In 't Mul die achtergrond heeft. Als dat zo is, maakt dat het jachthuis in Rolde nog interessanter. Bovendien kan het een extra argument zijn bij de aanvraag voor de status van provinciaal monument. Vandaar deze oproep aan de leden van Heemschut: weet u meer te vertellen over een eventuele Duitse achtergrond van het jachthuis in Rolde? Reacties graag naar loeff@heemschut.nl Het vakantiehuis in Potsdam: Bauhaus? 39 HEEMSCHUT Februari 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 39