Op Heemwacht Koppelaarster Pijnlijk verlies 1 ttiMi'i'A'*'ji'-M éïilfb' i' $9~t In de nieuwe rubriek 'Op Heemwacht' gaan we in gesprek met de vrijwilligers van Heemschut; met leden van de provinciale commissies en werkgroepen. Wie zijn al die stille krachten achter het werk van Heemschut en wat drijft ze? Op Heemwacht was na de Tweede Wereldoorlog een rubriek in ons blad. De bekende Heemschutsecretaris Ton Koot verzorgde daarin tientallen jaren opiniërende commentaren. gedrongen op een sterkere provinciale regie bij de energietransitie. De strijd om het behoud van de Pingjumer Gulden Halsband, een dijk die teruggaat tot in de 11e eeuw, bracht Paula in contact met Heemschut. De dijk is inmiddels erkend als monument en de toekomst lijkt daarmee goed geborgd. 'Maar weet je wat dan zo steekt? De naam van Heemschut wordt nooit meer ge noemd. Dat is een beetje ons lot. We koppelen achter de schermen mensen en organisaties aan elkaar en daar krijgen we niet altijd de eer voor.' Dat aan elkaar koppelen, dat is echt haar werk wijze. 'Alle leden van de Friese commissie werken op de een of andere manier samen met lokale groepen. Daarnaast zitten we ook in het Platform van Friese Monumentenorganisaties. Daar wordt veel aan uitwisseling gedaan. Met gemeenten is een redelijk contact, meestal samen met histo rische verenigingen. Maar het is een kwestie van langzaam opbouwen en het onderhouden van deze contacten. Kans voor nieuwe contacten biedt de komst van de Omgevings- wet waar vanuit de gemeenten straks moet worden gekeken naar lokale kennispartners. Ik zie het als een kans voor meer waardering van het erfgoed in de streek.' In het station van Leeuwarden wijst Paula naar de restauratie van de monumentale overkapping. 'Heemschut heeft met succes geprotesteerd toen een stuk dreigde te worden gesloopt. Een van onze vrijwilligers komt bijna dagelijks kijken. Het is prachtig om te zien dat stationseigenaar ProRail zoveel budget ter beschikking stelt om dit monumentale station te behouden.' Toch behaalt de commissie niet alleen maar successen. Dat kan ook niet. Pijnlijk is de on verwachte sloop van het koetshuis van de villa Woudoord, vorig jaar. Een strijd die lang duurde en waarbij de eigenaar meteen de slopershamer in een ontwerp van de beroemde architect Karel de Bazel zette toen de mazen in het net van regelgeving zich voordeden. 'Ja, toen dacht ik wel een tijd waar ben je eigenlijk mee bezig?' Paula wist het voorval om te draaien om er toch iets positiefs van te maken. 'Hierdoor kwamen we in gesprek met de wethouders van de gemeente Heerenveen en ik vind dat de gemeente - los van dit voorval - gewoon een prima monumenten beleid heeft. Dus we hebben nagepraat en ik heb de gemeente ook gecomplimenteerd met al het werk. We zijn nu in goed contact met elkaar. Zo leidt iets negatiefs toch tot iets goeds.' Een harde toon is aan Paula niet besteed, zo vertelt ze. Veel liever is ze met iedereen in gesprek. Toch vindt ze dat Heemschut soms best wat duidelijker naar voren mag komen in de media. 'Je ziet dat dit goed werkt. Het wordt opgemerkt door de lokale kranten en de regio nale media en ook gemeenten pikken dit signaal op.' Blij is ze ook met haar medecommissieleden. Het is een gezellige club die elkaar goed aanvult. 'Ik wil er niemand uit missen'. Door Corona staat op het moment van schrijven haar grootste Heemschuthobby, de provinciale excursies, even op een laag pitje, maar hopelijk kan ook dat onderdeel snel weer aan het werk van de commissie worden toegevoegd. 37 HEEMSCHUT Februari 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 37