PAULA VOORTHUIJSEN, EEN LIEFDEVOLLE VERBINDER In Leeuwarden ontstond de liefde voor oude binnensteden en de schoonheid daarvan. Daarom treffen we Paula Voorthuijsen in de Friese hoofdstad. Wat drijft de voorzitter van Heemschut Fryslan? Grote lijnen beschermen OP HEEMWACHT a Christian Pfeiffer HEEMSCHUT Februari 2021 Paula Voorthuijsen in Leeuwarden, hier begon de liefde voor oude binnensteden. Paula Voorthuijsen is geschoold als sociaal- geograaf en planoloog. Haar roots liggen in Haarlem, maar de liefde bracht haar op jonge leeftijd al naar Friesland. Ze heeft een nuchtere kijk op dingen. Achter de schermen wordt in de vereniging haar doorzettingsvermogen en haar omgang met mensen geprezen. Haar werkervaring in de ruimtelijke ordening, zegt ze, heeft haar zo het nodige geleerd. Ze heeft een luisterend oor voor melders van bedreigd erfgoed, maar blijft ook realistisch. Met recht een verbinder. En met succes, want de commissie weet veel te bereiken. 'Wat mijn Heemschutvuur brandend houdt? Ik kijk graag om me heen. Waarom voel ik me ergens thuis of juist niet meer? Daar speelt erf goed een belangrijke rol in. Niet per definitie één gebouw of object, maar juist de grote lijnen moeten worden beschermd. Zoals gebeurde bij de aanwijzing van beschermde stads- en dorps gezichten', zo vertelt Paula lopend door de straten van Leeuwarden. Ze wijst om zich heen. 'Ik vind het leuke aan Heemschutwerk om mensen te laten zien wat er nog zichtbaar is van de geschiedenis van een streek of stad. De afge lopen decennia is er gigantisch veel veranderd. In 1975 liepen er nog geen snelwegen van en naar Leeuwarden. Je kachelde over provinciale wegen en dwars door oude stadjes richting de Randstad. Daarna maakte onze provincie een soort inhaalslag. Leeuwarden werd opeens kantorenstad en studentenstad. Er kwam een nieuw karakter bij volgens een weloverwogen locatiebeleid en dat is positief. Van het uitrollen van de supersnelle energietransitie over het landelijk gebied word ik niet vrolijk. Ik ben niet tegen verandering, maar doe het wel met streek- gevoel.' Heemschut Fryslan heeft daarom aan-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 36