Karakteristiek Post '65 Hybride Vanuit maatschappelijk, ruimtelijk en sociaal- economisch perspectief kenmerkt de periode vanaf 1965 zich door ontwikkelingen met een ingrijpende weerslag op de fysieke leefomgeving. Na de zeer productieve wederopbouwperiode kende de periode 1965-1990 een ongekende bouwproductie. Een kwart van de huidige woningvoorraad kwam toen tot stand. Typische en karakteristieke maatschappelijke ontwikke lingen kregen in de periode na 1965 grootschalig hun ruimtelijke en architectonische weerslag. Veel historische binnensteden waren in de jaren '60 en '70 sterk in verval geraakt en werden in het kader van stadsvernieuwingen gerenoveerd. Door de soms wel heel voortvarende aanpak van gemeenten en projectontwikkelaars van vervallen wijken en stadscentra, zagen veront ruste burgers vertrouwde stukjes stad in hoog tempo verdwijnen en riepen dat een halt toe. Het fenomeen inspraak deed zijn intrede, in de vorm van medezeggenschap over de bouwplannen. Ontwikkelingen als de onderwijsdemocratisering en veranderende onderwijsopvattingen hadden hun ruimtelijke impact. Talloze 'bloemkoolscholen' werden gebouwd en universiteiten groeiden in aantal en omvang. Burgers konden als gevolg van de stijgende welvaart meer aan vrijetijds besteding doen. Woonwensen en -ideeën ver anderden en de toegenomen zeggenschap van burgers over de eigen woning en woonomgeving leidde tot andere, meer diverse woningtypologieën. Voor mensen in kwetsbare posities werden de kansen vergroot, wonen en zorg op maat bevorderd, stedelijke woonkwaliteit verbeterd en groene woonwensen werden gefaciliteerd. Toen de steden overvol raakten, werden in het kader van de 'gebundelde deconcentratie' groei kernen gebouwd. Het zijn deze karakteristieken die de Post '65 architectuur onderscheiden van eerdere stromingen. Relatief veel mensen zijn geboren in bloemkoolwijken of hebben die zien bouwen. Velen gingen naar een 'bloemkoolschool'. Als het gaat om de inventarisatie, waardering en bescherming van Post '65 architectuur tekent zich vanuit de verkenning een veld af met een hybride karakter, dat sterk in beweging is. Verschillende gemeenten tonen initiatieven en sommige lopen vooruit met inventarisaties van Post '65 architectuur, maar er zijn onderling grote verschillen als het gaat om het formuleren van beleid rond het Post '65 erfgoed. Wat inventarisatie, aanwijzing en bescherming compliceert, is de enorme hoeveelheid aan deze architectuur in ons land. Mede om die reden wordt de bijzonderheid ervan vaak niet voldoende gezien. Men ziet monumentenzorg vooral gekoppeld aan oudere objecten, zoals kerken en molens. Als het gaat om bewoners van Post '65 woningbouw, wordt gezocht naar het verhaal en de belevingswaarden. Essentieel voor de bescherming van Post '65 architectuur is het overtuigen van lokale bestuur ders van de waarde van dit potentiële erfgoed. Bij professionals groeit de waardering zeker, al zijn er lokaal nog grote verschillen in de mate waarin het erfgoed op het netvlies staat. Erfgoed participatie bevindt zich deels nog in de kinder schoenen, zeker waar het de periode Post '65 betreft. Toch zijn er talloze interessante, veelbe lovende en verrassende initiatieven, soms vanuit gemeenten, soms vanuit erfgoedverenigingen en soms vanuit groepen burgers of individuen. 35 HEEMSCHUT Februari 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 35