DE TOEKOMST VAN ONS POST 65 ERFGOED Wat willen we behouden? Ontwikkelingen in onze huidige maatschappij geven dringend aanleiding om de beschermingsgrens, die nu tot 1965 loopt, verder door te schuiven naar de vaak onbeminde Post '65 periode. Heemschut liet onderzoeken hoe mensen zich sterker met het Post '65 erfgoed kunnen verbinden. De factor tijd Johanna van der Werff Woonerven, bloemkoolwijken, terrasflats, collectieve woonvormen, stadsvernieuwing en experimentele woningbouw zijn kenmerkende verschijningsvormen van de Post '65 periode. In de publieke opinie scoorde Post '65 erfgoed tot voor kort nauwelijks hoge ogen. Kwalificaties als 'fantasieloos; bulk; punaisebouw; armoedige trespa-platenbouw; extreem lelijk; anonieme Oostblokbouw; schoenendozen op pootjes; eindeloze, deprimerende sociale woningbouw' hangen in de lucht als het om Post '65 periode gaat. De wetenschap dat dit soort etiketten kleven aan Post '65 erfgoed, stemt diegene met ambitie om dit erfgoed te beschermen niet meteen gerust. De waardering en interesse voor de 'piepjonge' bouwkunst lijkt niet heel groot, omdat de periode geen publieksfavoriet is. Toch is een kentering in de waardering te zien. En dat is maar goed ook. Door nationale op gaven vanuit klimaatadaptatie, energietransitie en verdichting komt erfgoed uit de periode na 1965 steeds meer onder druk te staan, terwijl er nog geen landelijk gedekt inzicht bestaat in de erfgoedwaarden van deze architectuur. De geschiedenis van de bescherming van het 19e-eeuwse erfgoed en de wederopbouw architectuur leert ons dat waardering met de tijd groeit. Ooit niet geliefd, nu veelal omarmd. Ook het 'onontgonnen terrein' van Post '65 architectuur schuift op en komt langzaamaan op de radars van overheden, professionals, erfgoedverenigingen en burgers. Door de Rijksdienst Cultureel Erfgoed wordt het van belang geacht dat Post '65 erfgoed breder door burgers gedragen wordt. In dat kader vroeg Erfgoedvereniging Bond Heemschut mij te verkennen hoe ver gemeenten zijn gevorderd met het inventariseren van Post '65 erfgoed en op welke manier de stem van burgers hierin meetelt. Achterliggende wens is om zo tot een grotere sociaal-maatschappelijke meer waarde van dit specifieke erfgoed te komen. In het bijzonder is Heemschut benieuwd hoe burgers en organisaties rond het gebouwde en aangelegde erfgoed uit de periode na 1965 een stem en een plaats kunnen krijgen binnen de door de overheid vastgestelde kaders en processen rond inventarisatie, waardering en selectie, en welke ervaringen intussen zijn opgedaan. HEEMSCHUT Februari 2021 34 De voormalige politiepost in Almere Haven, ontworpen door OMA-Rem Koolhaas. Deze werd eind 2019 opengesteld waarbij belangstellenden een toelichting kregen op het gebouw.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 34