DAKPANNEN MUSEUM ONDER DAK LEEUWENBURG, AMSTERDAM dakpa^ MUSEUM Het gaat goed met de overname van de in 37 jaar opgebouwde collectie dakpannen van Huub Mombers. Zie Heemschut 2020, nummer 4, pagina 11. Onder de nieuwe naam Dakpannen- collectiemombers wordt het grootste deel overgedragen aan Stichting Erfgoed Arsenaal Drenthe te Nieuw Balinge. De collectie krijgt onderdak in een van de 22 bunkers op het voormalige munitiedepot van Defensie. Deze bunkers dateren uit de periode van de Koude Oorlog in de jaren '60. De collectie blijft beschikbaar voor bezichtiging, advisering en educatief onderricht. Het zijn die elementen die Mombers altijd voor ogen had.... BEWAREN, immers het dak is vogelvrij in monumentenland en ooit komen onze dakpannen in de puinbak terecht. Het verzamelen en bewaren is dan de enige redding van dit mooie Nederlandse product met zijn interessante ontwikkelingen en geschiedenis. Het andere deel van de collectie gaat naar Duitsland bij Braunsweich. Daar wordt een museum opgezet dat zich kan voegen bij de dertien musea die daar al zijn op het gebied van voormalige steen- en pannenbakkerijen oftewel Ziegelei-Musee. In vervolg op het artikel in Heemschut 2020, nummer 4, pagina 32-33 heeft Heemschut Amsterdam stadsdeel Oost gevraagd Leeuwen burg aan te wijzen als gemeentelijk monument. Diverse Post '65 kantoorgebouwen zijn alweer gesloopt of rigoureus verbouwd. Het is daarom van belang om voor deze periode kenmerkende gebouwen te behouden. Monumenten en Archeologie en de Commissie Ruimtelijke Kwaliteit van Amsterdam gaven positieve adviezen, doorgaans voldoende voor aanwijzing. In het na de zomer openbaar gemaakte concept stedenbouwkundig plan Amsteloever blijkt Leeuwenburg volkomen ondergeschikt aan de ambitie om hier veel woningen te realiseren. Zo is een forse nieuwe woontoren geprojecteerd ter plaatse van de laagbouw. De zorgvuldige inpassing in het gebied zal bij sloop van de laagbouw verloren gaan. Het hoge bouwdeel mist dan de context en wordt overvleugeld door een veel hogere toren, die niet in verhouding is met het huidige complex. De terecht geprezen schaal en context gaan teniet en een geamputeerd gebouw blijft over. Uiteraard heeft Heemschut Amsterdam in een inspraakreactie gepleit voor behoud, maar nog voordat officieel is gereageerd, weet men bij het stadsdeel al dat het grootstedelijke project in praktisch ongewijzigde vorm doorgaat en zal Leeuwenburg om die reden geen monument worden, alle positieve adviezen en zienswijzen ten spijt. Deze kwestie maakt duidelijk dat het in Amsterdam nog ontbreekt aan aandacht voor Post '65 architectuur en het beleid in de stadsdelen ondergeschikt is aan de belangen van de centrale stad. Paul Meijer, Heemschut Amsterdam HEEMSCHUT 32 Februari 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 32