Verantwoording Ambitie en praktijk Breder kijken gebouwd om perspectief te bieden aan armen in de samenleving en bedelaars en landlopers op het goede pad te forceren. Beerda: 'Zeer bijzonder erfgoed. Mijn diep gekoesterde ideaal is dat de Kolonievaart weer open wordt. Door deze opgave te koppelen aan opgaven als klimaatadaptatie, kunnen heel interessante slagen gemaakt worden. Denk aan vernatting van delen van Drenthe die met verdrogingsschade kampen, een urgent probleem. Interessant in dit verband is dat Veenhuizen mogelijk Unesco- erfgoed wordt. Dat biedt kansen.' Visser vervolgt: 'Wij weten dat we breder moeten kijken dan het object an sich. Als je de opgave benadert als een ruimtelijke kwaliteitsopgave, een gebiedsaanpak die tot economische versterking in de regio leidt, vertel je een heel ander verhaal dan wanneer je het hebt over het terugbrengen van water of puur de restauratie van een object. Wij zoeken het expliciet in de verbreding van de opgave.' Heemschut heeft het onderwerp erfgoed bij waterschappen aangekaart door een inventarisatierapport uit te brengen over de aandacht van erfgoed bij de verschillende waterschappen. Waterschapserfgoed, een verkenning, werd eind 2017 gepubliceerd en is te vinden op www.heemschut.nl erfgoed en daaraan een stevige ambitie koppelde. De nieuwe inventarisatie uit 2019 levert een breed beeld op: Naast sluizen en gemalen bevat ze grotere objecten waaronder dijken, wierden en kleine elementen zoals duikers, schuiven en schotbalkhuisjes. De oude lijst uit 2006 bevatte 46 objecten. Hieraan zijn nu 139 objecten toege voegd die eerder onbelicht waren: 79 gebouwde monumenten, 35 objecten landschappelijk erfgoed, 18 archeologische monumenten en vier cultuurhistorische collecties. Overigens is de lijst dynamisch. In de toekomst zal het aanwezige jongere' erfgoed ook als erfgoed welkom zijn. Herman Beerda, lid van het dagelijks bestuur van waterschap Noorderzijlvest: 'Uiteraard zijn veilige dijken en kades en de zorg voor voldoende schoon water onze kerntaken. Dat is en blijft zo. Toch hebben we ook andere rollen. We maken deel uit van de samenleving, hebben daar in vloed op en zijn er deels verantwoordelijk voor. We hechten belang aan het behouden en overdragen van ons waterschapserfgoed. De grondige inventarisatie was noodzakelijk om een goed en compleet beeld te krijgen. Het voltallige bestuur van Noorderzijlvest heeft de inventarisatie omarmd en draagt de ambitie om zorg te dragen voor deze ankers in een verande rende wereld, zoals we dat hebben geformuleerd in ons gelijkluidende beleidsdocument.' Leendert Visser, beleidsadviseur Ruimte Water van het waterschap: 'Je kunt constateren dat je veel waardevol erfgoed binnen je waterschaps- grenzen hebt, maar daarmee ben je er niet. De uitkomst van de inventarisatie vraagt daad werkelijk actie van onze kant. Op het gebied van financiering bijvoorbeeld. Het vergt onderhoud, promotie en soms nieuwe bewoning of nieuw gebruik. Daar moeten en willen we nadrukkelijk andere partijen bij betrekken. Wij geloven dat, door met een goed plan de boer op te gaan, er "koppelkansen" zijn: gezamenlijk optrekken om een gedeeld doel te bereiken. Bijvoorbeeld met het Groninger Monumentenfonds; Vereniging Groninger dorpen; Stichting Het Groninger Landschap en het Waddenfonds. Met steeds die vraag: kunnen we wat samen? Daarnaast is het van belang om bewoners in te schakelen, bij beheer en onderhoud van het erfgoed, wat een wisselwerking heeft. Niet alleen gaan burgers zich verbonden voelen met het erfgoed, ze voelen zich medeverantwoordelijk voor de instandhouding ervan.' Een belangrijke parel binnen Noorderzijlvest is het gemaal de Waterwolf bij Lauwerzijl, dat in 2020 zijn honderdste verjaardag vierde. Archeologisch van belang is de begraafplaats Menkeweer nabij Onderdendam, gebouwd op een wierde uit de laat-Romeinse tijd. Ooit stond hier een kapel van middeleeuwse origine. Het koloniedorp Veenhuizen werd in 1818 door de Maatschappij van Weldadigheid in Drenthe 31 HEEMSCHUT Februari 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 31