NOORDERZIJLVEST Het Waterschap als erfgoedhoeder ■amgnpi Waterschappen zijn onze oudste democratische organen en hoeders van waterpeilbeheer en schoon water. We associëren waterschappen dan ook niet primair met erfgoed. Toch voelen sommige waterschappen ook daar verantwoordelijkheid. Zo liet waterschap Noorderzijlvest haar erfgoed inventariseren en koppelt daaraan niet alleen kansen voor behoud, maar ook voor ontwikkeling en verbinding met bewoners. Dynamische lijst Johanna van der Werff TfflfflfM raakten veel waterschappen geconditioneerd op het verhogen van de landbouwproductie. Peilbeheer was gericht op efficiëntie en hoge opbrengsten, wat ingrijpende effecten op de na tuur had. Waterschapsbesturen waren eenzijdig samengesteld uit boerenvertegenwoordigers. Sinds de jaren negentig zijn waterschappen in democratische zin opengebroken. Boeren en natuurbeweging zijn niet meer alleen elkaars tegenpolen. Er is meer begrip voor elkaar. Bestuurders worden nu in merendeel gekozen, al is nog steeds een deel aangewezen, 'geborgd', zoals dat heet, door de Land en Tuinbouw Organisatie Nederland (LTO), ondernemers en door een terreinbeherende organisatie. Het waterschap Noorderzijlvest, gelegen in de provincies Groningen, Friesland en Drenthe, ontstond in 1995 uit een fusie van verschillende waterschappen. Je kunt het als teken van de tijdgeest zien dat Noorderzijlvest enige tijd geleden besloot tot een nieuwe, zeer grondige inventarisatie van haar uitgebreide waterschaps- Waterschappen representeren een deel van onze geschiedenis. Hun bestaan is rechtstreeks terug te voeren op de manier waarop we ons land veroverden op en, nog altijd, verdedigen tegen de zee. Lang geleden waren water schappen bolwerken van hoge heren die er eervolle en machtige posities aan ontleenden. Na ontmanteling van deze machtsbolwerken, groeiden ze uit tot bestuurseenheden met specifieke taken op het gebied van waterbeheer. Later kwam daar de zorg voor goede water kwaliteit bij. In de jaren vijftig van de vorige eeuw De Aduarderzijlen verloren in 1974 hun functieraakten in vervalmaar werden met behulp van de Europese Unie gerestaureerd en in 1993 heropend. 30

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 30