Kampen Herwaardering Hoop De aanleg van de Noordoostpolder tussen 1936 en 1942 had grote gevolgen voor het 'oude land'. Nabijgelegen steden zoals Kampen verwachtten veel (economische) voordelen van de grootschalige landwinning. Dat bleek gerechtvaardigd, want in 1946 kocht het in Zwijndrecht gevestigde Schokbeton een fors perceel bouwgrond op het aan de IJssel grenzende, nieuw aangelegde industriegebied Haatlanden, om een jaar later de productie te starten. Die bestond voornamelijk uit beton dat was ver vaardigd volgens het door het bedrijf gepaten teerde 'schokprocedé', dat bij uitstek geschikt was voor geprefabriceerde constructies - raatbouw - die in de nieuwe vestiging werden gemaakt. In de beginjaren waren dat vooral landbouwschuren voor de nieuwe polder, die in een paar dagen ter plekke konden worden geassembleerd en met hun vakwerkachtige gevelindeling en goede verhoudingen iconisch zijn geworden voor dit deel van Nederland. De eerste jaren maakte de Kamper fabriek een stormachtige groei door. In 1953 was er twintig hectare grond in gebruik en werden verschillende nevenvestigingen geopend. Producten van de fabriek, van de markante betonnen luchtwachttorens - cynische symbolen van de Koude Oorlog - tot complete woonwijken, verspreidden zich over het land. Ook in Kampen zelf werd het een en ander gebouwd. Het meest omvangrijke voorbeeld was de fabriek zelf, met een flink aantal utilitaire bedrijfshallen 'uit eigen keuken'. Daarnaast was Schokbeton verant woordelijk voor onder meer een kantoorgebouw voor de Dienst Zuiderzeewerken, een fabriekshal voor onderbroekenkoning Jansen Tilanus, een stel nieuwe bruggen over Kamper stads gracht de Burgel en een groot mobilisatiecomplex (MOB) dat dienst deed als opslagplaats voor militaire zaken voor het geval het conflict met het Oostblok daadwerkelijk zou ontbranden. Schokbetongebouwen werden, zoals de meeste wederopbouwobjecten, lange tijd als onaantrekkelijk ervaren en weinig gewaardeerd. De laatste jaren is een ommekeer merkbaar en wordt het architectonische, cultuurhistorische en ook esthetische belang van veel naoorlogse werken steeds meer onderkend. Ook in Kampen is een kentering gaande. Een eerste signaal daar van was een zogenaamd quick-scan onderzoek, verricht door Het Oversticht in 2006, waarin een globale inventarisatie is gemaakt van het naoorlogse erfgoed in de gemeente. Het werd gevolgd door een uitgebreid, door de gemeente gefinancierd onderzoek, dat uitmondde in het boek Ambitie en Optimisme in 2014, dat de stedenbouw en architectuur in Kampen tussen 1940 en 1970 als onderwerp had en de bekend heid ervan en waardering ervoor moest ver groten. Met deze documentatie als basis stelde een werkgroep, waarin onder andere Het Oversticht, Heemschut Overijssel, Stichting Stadsherstel Kampen en de plaatselijke Monumentenraad waren vertegenwoordigd, een 'hitparade' samen, die nadien nog enkele malen werd aangevuld en herzien. Na een wat stroperig vervolg lijkt het erop dat de eerste twee objecten van die lijst binnenkort zullen worden voorgedragen als gemeentelijk monument. Een mooi begin, maar nog niet voldoende. Er zitten namelijk geen schokbeton- producten tussen en dat in de vestigingsplaats van het belangrijkste naoorlogse filiaal. En de tijd dringt. Een deel van het schokbetonerfgoed in Kampen is inmiddels verdwenen of verminkt. De laatste originele hallen op het eigen bedrijfs terrein zijn gesloopt. Het kantoorgebouw van de Dienst Zuiderzeewerken is veranderd in een winkelpand. De diverse eigenaren van het MOB-complex hebben - ieder op eigen wijze - kleinere en grotere verbouwingen uitgevoerd die het karakter van dit markante bouwwerk aantastten. Alleen de fraai gedetailleerde en geproportioneerde, relatief bescheiden hal van Jansen Tilanus is nog nauwelijks gewijzigd, ook al is de onderbroekenkoning zelf verdwenen. Gelukkig heeft de gemeente Kampen recent de opdracht verstrekt om het MOB-complex en de Tilanushal aan een cultuurhistorisch onderzoek te onderwerpen. Hopelijk legt het daaruit voortkomende rapport een goede basis voor een monumentenstatus. 29 HEEMSCHUT Februari 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 29