r VRIJWILLIGER IS EEN WERKWOORD COLUMN Erfgoedvrijwilligersprijs 2020 k BERICHTEN VAN LEDEN Broek in Waterland Met groet, Cor te Boekhorst Laurentiuskerk, Weesp Dr. G.R. Zondergeld, Weesp In juni 2018 schreef minister Ingrid van Engelshoven haar brief over het erfgoedbeleid: Erfgoed Telt. Op pagina 23 van deze brief schrijft zij: 'Het kabinet roept een jaarlijkse prijs in het leven voor het beste vrijwilligersteam in erfgoed'. Zij hield woord en reikte deze prijs vorige maand 'corona-style' uit in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag. Ongeveer 10 jaren geleden had ik contact met uw organisatie. Het ging om hete behoud van woningen aan het Burgemeester Paulplantsoen in Broek in Waterland. Ik heb toen veel steun en advies gekregen. Gelukkig zijn de woningen nu voor de komende 25 jaren gered. In plaats van sloop vindt nu renovatie plaats. Terecht heeft de journalist André Verheul in Heemschut 2020 nummer 4 de loftrompet gestoken over de projectontwikkelaar C.T.J. van Vliet voor het herstel en de volledige transformatie van de vervallen neogotische Sint Laurentiuskerk in Weesp. Toch ontbreekt een aantal belangrijke facetten in zijn juichend verhaal. Hij geeft wel Karel Loeff van Heemschut de eer 'wellicht' Van Vliet te hebben beïnvloed in zijn keuze voor behoud in plaats van sloop, maar hij laat volkomen de belangrijke rol weg, die het Cuypers Genootschap heeft gespeeld door te stellen, dat de hele operatie 'een fluitje van een cent zou zijn'. Minstens zo belangrijk was het verzet vanuit de Weesper bevolking tegen de door Van Vliet voorgenomen sloop van de kerk (met alleen het behoud van de toren), waarvoor deze overigens de steun kreeg van het Parochiebestuur, de Gemeenteraad en de Historische Kring. Enkele 'omwonenden' echter, van de op handen zijnde bouwwerk zaamheden op de hoogte gesteld door de gemeente, en onder leiding van oud-hoofd inspecteur van politie Kees Sietsma verenigd in de Stichting Kerk en Tuin, kwamen met een scherp kritisch rapport, overtuigd als zij waren van de mogelijkheden om de kerk alsnog te behouden. In dit rapport werden het Parochie bestuur en Van Vliet ervan beschuldigd de Gemeenteraad te hebben misleid en verkeerd te hebben voorgelicht. Tegelijkertijd werden bijna 2.700 handtekeningen opgehaald tegen het sloopplan. Onder indruk van dit grote verzet haalde Van Vliet, die zijn populariteit in Weesp niet wilde verliezen, bakzeil en leverde een prachtig werkstuk af. Zeg 'vrijwilliger' en ik denk aan een soort Herman van Veen-achtig rijtje: rondleiden, fietsen, onder zoeken, poetsen, helpen, uitleggen, sjouwen, repareren, sorteren, opruimen, invallen, schrijven, lachen, samenwerken, oogsten, klussen, ver trouwen en meedoen. Bijna tien jaar heb ik gewerkt met de 75 vrijwilligers van de Grote Kerk Naarden en in mijn huidige baan, tijdens Open Monumentendag, zijn er naar schatting 18.000 vrijwilligers op de been. Onze sector is nergens zonder hun inzet, kennis, scherpe blik en kritische vragen. Het was daarom een groot plezier om te mogen bijdragen aan de verkiezing en uitreiking van de eerste Erfgoedvrijwilligersprijs. Er zouden drie erfgoedvrijwilligersteams verkozen worden. Twee teams zouden uit handen van de minister een cheque ter waarde van 5.000 ontvangen, één team zou als winnaar een cheque van 10.000 in ontvangst nemen. Dat geld was 50/50 bestemd voor de organisatie en voor het vrijwilligersteam. Maar liefst 67 organisaties nomineerden hun vrijwilligersteam! Na een eerste juryronde, onder leiding van Laetitia Griffith en met niemand minder dan Monumententalent 2020 en Heem schutter Christian Pfeiffer in de jury, kon Neder- land stemmen op een van de drie finalistenteams. De finalisten hadden zelf filmpjes over hun werk gemaakt en deze filmpjes werden door velen gezien. Omdat de uitreiking dicht bij het Ministerie plaatsvond, kon de minister ondanks de corona restricties de prijs zelf uitreiken. We vroegen Karel Loeff om moderator te zijn van de uitreiking, wat een natuurtalent! Hij sprak met de ver tegenwoordigers van de vrijwilligersteams over hun werk. Allen vergaten het toneel en de camera en antwoordden met passie: de Maas- heggenvlechter, de digitale archeologie-speurder en het bendelid, eh erfgoedbènde-lid. Met zichtbaar plezier speldde de minister het gouden speldje op de revers van het gouden jasje van de Maasheggenvlechters. Een paar tellen later werd dat gouden jasje aangetrokken door de vertegenwoordiger. De andere twee finalisten kregen zilveren jasjes en speldjes. De cheques gingen omhoog en gouden serpentines vlogen door de lucht. De heggenvlechters meldden in een eerste reactie dat zij nieuwe overalls zouden aanschaffen en vlaai zouden gaan eten. Op de telefoon ontving ik een eerste bericht op de uitreiking: 'Met die glitterjasjes en al dat goud leek het wel de Toppers.' Er was maar één antwoord mogelijk: 'Precies, dat zijn ze!' I Marlo Reeders is directeur van Stichting Nederland Monumentenland, organisator van onder andere de BankGiro Loterij Open Monumentendag en directeur van de Nationale Monumentenorganisatie. Is bestuurslid van Kunsten '92 en van de Vereniging van Beheerders van Monumentale Kerkgebouwen in Nederland (VBMK). Haar huis in de vesting Naarden is 334 jaar oud. 27 HEEMSCHUT Februari 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 27