Willekeurige voorbeelden visie. visies is het erfgoedbelang naar de mening van Heemschut niet nadrukkelijk (genoeg) of met onvoldoende behoudsambitie terug te vinden. Erfgoed kan worden gekoppeld aan het begrip identiteit. Het maakt immers onze omgeving tot wat die is: kenmerkend en dus van belang om te behouden en om op een zorgvuldige manier mee om te gaan. Het is dus zaak dat begrippen als identiteit en erfgoed kern waarden zijn in de gemeentelijke Omgevings visies. Vanuit die begrippen kunnen dan andere belangen worden gewogen. Ook toeristisch belang is een goede (economische) kapstok. Een willekeurig voorbeeld is de Omgevingsvisie van de gemeente Katwijk. Deze gemeente zet zich in haar visie neer als sociaal, innovatief en duurzaam. Alle ambities draaien om deze aspecten. Cultureel erfgoed wordt genoemd, zij het dat het een bescheiden plaats inneemt. Toch is er een van de volgende doelstellingen bij geformuleerd: 'Het benutten van Katwijkse historische en landschappelijke kwaliteiten en erfgoed. De kernen langs de Oude Rijn (Limes) en de geschiedenis vormen een sterke cultuur historische basis. Ent nieuwe ontwikkelingen op deze basis en versterk ze. Ze kunnen ook van betekenis zijn voor de vrije tijdseconomie. "Maak de Romeinse cultuur beter zichtbaar!"' Toegegeven; het is een kapstok voor de toe komst, maar deze is wel vaag. De historische en landschappelijke kwaliteiten worden niet nader gedefinieerd. De Romeinse Limes, een belangrijk archeologisch gegeven, moet vooral zichtbaar worden gemaakt. De vraag is echter hoe Katwijk de bestaande landschappelijke kwaliteiten even als het erfgoed in en rond de kernen duidt en wil beschermen. Die vraag blijft in de visie vooralsnog onbeantwoord. Een andere visie is die van Almelo. Hier is een aantal pagina's aan het eind van de visie gewijd aan de historie van Almelo, Aadorp en Bornebroek en deze gaat gepaard met een aantal illustratieve historische afbeeldingen. Als we de visie van Almelo beter bekijken, dan zien we echter dat erfgoed ook met name wordt genoemd als beleidskader. Ook wordt een visie gegeven op het belang van dat erfgoed: 'Erfgoed is verleden en toekomst tegelijk. Het erfgoed van Almelo draagt bij aan de gedeelde identiteit van alle inwoners. Het zijn de gebouwen en gebieden die eruit springen en die we allemaal kennen. De bezienswaardigheden waar dag'es- mensen en toeristen op afkomen. De plekken die we voor ons zien als iemand ons vraagt om Almelo te beschrijven. Ons zichtbare verleden zullen we altijd respecteren en beschermen. We koesteren de archeologische en cultuur historische schatten, maar zonder vernieuwing tegen te houden. Waar heden en verleden elkaar kunnen versterken, mogen historische panden of plekken onderdeel worden van een nieuwe ontwikkeling. Bij het herbestemmen is bijvoorbeeld bewonen en/of het inrichten van creatieve broedplaatsen een optie. Zo ver ankeren we onze identiteit, zonder stil te staan.' Een dergelijke tekst inclusief 'respecteren en beschermen' is een belangrijke kapstok voor het verdere afwegingskader bij toekomstige planvorming. Immers: in de Omgevingswet is het idee dat men uitgaat van 'ja, mits', in plaats van 'nee, tenzij'. Een sterk kader met betrekking tot erfgoed(behoud) is daarom des te meer van groot belang. Op de website www.mijnomgevingsvisie.nl is informatie te vinden over gemeentelijke omgevingsvisies en welke intussen zijn vast gesteld. Via een interactieve kaart kan bekeken worden of er in uw gemeente al een Omgevingsvisie is vastgesteld. Een belangrijk aspect van de Omgevingswet is participatie. Wat kunt u doen? Houd in de gaten wanneer het traject rond de Omgevingsvisie start. Zorg dat u aanwezig bent bij de momenten van inspraak, leg contact met de plaatselijke historische- heemkunde of erfgoedvereniging en vraag of zij ook input

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 21