LAAT UW STEM HOREN! Omgevingsvisies vragen om sterke erfgoedlobby De invoering van de nieuwe Omgevingswet komt regelmatig in het nieuws. Meestal vanuit zorgen over de invoerings termijn, kosten of digitaliseringsproblemen, maar ook over de balans tussen harde en zachte waarden. Voor ons als burgers én erfgoedbeschermers is het een noodzaak om erfgoed nadrukkelijk in de Omgevingsvisie te laten opnemen. Beleidsmatig Erfgoed als waarde en belang Karel Loeff Omgevingsvisies komen in de plaats van eerdere vastgestelde visies, waaronder de structuur visies. In tegenstelling tot eerdere (deel)visies gaat het bij de Omgevingsvisie om alle aspecten van de fysieke leefomgeving. Dat betekent dat er aandacht kan zijn voor zaken als plaatselijke geschiedenis, verkeer, toerisme, economie, water, leefbaarheid, maar ook voor erfgoed. Dat belang moet dan wel worden opgenomen. Als dat niet gebeurt, en de Omgevingsvisie wordt zonder dat begrip door de gemeenteraad vastgesteld, dan wordt het bij de uitwerking van de visie in concrete plannen lastig om het erfgoedbelang succesvol mee te laten wegen. Tijdens een tweetal pilots vorig jaar hebben we vanuit Heemschut samen met de Archeo logische Werkgemeenschap voor Nederland (AWN) getracht om onze vrijwilligers mee te nemen in wat op wetgevingsgebied gaat veranderen. Daarbij constateerden we dat de meeste vrijwilligers bij erfgoed betrokken zijn vanuit een eigen project, belangstelling en met eigen specifieke kennis of betrokkenheid. Bij het belang van de Omgevingsvisies zal de kennis en inzet van vrijwilligers naar een meer beleidsmatig niveau moeten worden gebracht. Immers: wie begrepen wil worden door de gemeentelijke overheid, zal haar taal moeten spreken. Nu kunnen we stellen dat veel raads leden behalve de overheidstaal ook de taal van de burger spreken. Het is dus zaak dat erfgoedvrijwilligers, leden van historische verenigingen, evenals Heemschutvrijwilligers, ja, zelfs individuele Heemschutleden zich laten horen in dit proces. Ruim veertig van de bijna vierhonderd gemeenten hebben intussen een Omgevingsvisie vastgesteld. Bij een deel van die vastgestelde

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 20