HEEMSCHUTACTIEF Met berichtgeving uit onze provincies FLEVOLAND Erfgoedbeleid van start NOORD-BRABANT De Apenrots gesloopt y<Ut, K X^r'foörf °*l" Enkele maanden geleden heeft het Steunpunt voor Archeologie en (jonge) Monumenten in Flevoland het rapport Flevoland zien uitgebracht. Dit zal worden gebruikt bij de inventarisatie. Deze moet leiden tot het aanwijzen van gemeen- telijke monumenten. Heemschut Flevoland hoopt daarnaast dat erfgoed op meer terreinen van het gemeentelijke beleid zal doordringen. Ben te Raa ZEEWOLDE - De gemeenteraad heeft unaniem ingestemd met een motie om een inventarisatie te maken van het gebouwde erfgoed alsmede van de zichtlijnen van Zeewolde. Heemschut Flevoland heeft meegeschreven aan de motie, die door de partijen D66, CDA, BurgerBelang en ChristenUnie is ingediend. De motie is het begin van een erfgoedbeleid in dit jongste polderdorp van Nederland. De aan name betekent ook dat het gemeentebestuur strakker in de jas is komen te zitten wat betreft uitvoering. Een extern bureau zal worden inge huurd om een inventarisatie te maken van de criteria van waardevol gebouwd erfgoed als mede visueel erfgoed. In de stedenbouwkundige opzet van het dorp Zeewolde zijn zichtlijnen namelijk een belangrijk element. beschikbaar. In Tilburg heeft dit ontbreken van beleid geleid tot de sloop van de zogeheten Apenrots, een voorbeeld van bijzondere Post '65 architectuur (1965-1990). Het werd in opdracht van de Vereniging Ons Middelbaar Onderwijs gebouwd en ligt aan de entree van het onderwijsgebied Stappegoor. Veranderingen in de maatschappij zorgden voor veranderingen in de architectuur. Architecten hadden specifieke aandacht voor de leefbaarheid van gebouwen, voor de gebruikers en hoe men binnen een gebouw met elkaar omging. Dit kantoor is in 1980 gebouwd door architectenbureau Eduard van Wesemael uit Goirle. In de volksmond heeft het de naam De Apenrots gekregen door de grijsgrauwe hellende en verspringende daken. Het is een speels eigenzinnig gebouw typerend voor een stroming in de architectuur die genoeg had van de rechthoekige sobere architectuur van blokken en dozen. Het is ook de tijd van de bloemkoolwijken waarbij straten niet meer recht toe rechtaan lopen maar speels zijn aan gelegd. Voor Tilburg is het een uniek gebouw dat valt onder de architectuurstroming van het structuralisme. Kenmerkend voor deze stroming is de geometrische structuur van de gebouwen, samengesteld uit vaak kleine een heden, gerelateerd aan de menselijke maat. Dit gebouw roept geen ontzag op. Wel roept het bewondering op voor de speelsheid, originaliteit en de uniciteit. De dakpannen zijn van betonnen 'leien'. De laatste maanden hebben er krakers ingezeten en die zijn er nu uitgezet. Heemschut Brabant heeft geijverd voor behoud van het gebouw evenals de Heemkundekring van Tilburg. Aange zien het gebouw niet beschermd was, kon het zonder enige restrictie gesloopt worden. Erg jammer! De gemeente Tilburg gaat in 2021 beleid maken voor architectuur van de meer recentere perioden. Net te laat voor dit bijzondere gebouw. Miriam van den Dries TILBURG - Veel gemeenten hebben nog geen beleid ontwikkeld voor de wijze waarop archi tectuur van na 1965 beschermd zou kunnen worden. Criteria voor selectie zijn nauwelijks HEEMSCHUT 18 Februari 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 18