AMSTERDAM Geduld wordt beloond ZUID HOLLAND Conservatorium Hoewel Heemschut Amsterdam er geregeld in slaagt om monumentwaardige gebouwen in de hoofdstad een beschermde status te laten ver lenen, kan de benodigde aanvraagprocedure soms zeer lang duren. Een goed voorbeeld hier van zijn de flatgebouwen Gouden Leeuw en Groenhoven in de Amsterdamse Bijlmer. De aanvraag namens Heemschut bij het bestuur van stadsdeel Zuidoost dateert van oktober 2016. Pas recent is de aanwijzingsprocedure gestart. In het gunstigste geval betekent dit dat de twee flats begin 2021 een gemeentelijk monument zullen worden, vier en half jaar na de aanvraag! De flatgebouwen Gouden Leeuw en Groenhoven zijn uniek en karakteristiek voor de Bijlmer. Ze zijn ontworpen in 1973-1975 door architect Joop van Stigt en vernoemd naar vroegere boerderijen in de omgeving. Het structuralistische wooncomplex bestaat uit achttien gekoppelde woontorens met in totaal ruim 800 apparte- menten en vormt een overgang naar een andere stedenbouw: hoogbouw in het groen maar meer gedifferentieerd en met entrees op maaiveld niveau. Beide flatgebouwen bezitten collectieve ruimtes zoals een café, een danszaal en kleine winkeltjes, die oorspronkelijk te vinden waren in alle Bijlmerflats, maar nu alleen in de Gouden Leeuw en Groenhoven nog in gebruik zijn. Jammer genoeg vallen de twee integrale parkeergarages buiten de aanwijzingsprocedure wegens een te slechte staat. De overdekte loop gangen naar de garages behoren dan weer wel tot het beoogde monument. Zo wordt geduld uiteindelijk toch beloond. Jaap-Jan Mobron muzieknoten. Het gebouw is architectuur historisch van waarde als zeer hoogwaardig voorbeeld van het modernisme uit de jaren '70 en als laat werk van Waterman. Cultuur historisch vertelt het gebouw het verhaal van de ontwikkeling van het muziekonderwijs na de oorlog en heeft een grote zeldzaamheids- waarde, in het bijzonder omdat veel van het werk van Waterman inmiddels gesloopt is. Heemschut wil aanvullend de bijzondere akoe stiek van de Kees van Baarenzaal benoemen. Het gebouw zou gesloopt moeten worden om plaats te maken voor een nieuw ANWB-hoofd- kantoor, een zeer ongelukkige ontwikkeling. Wij bepleiten nadrukkelijk de opname van de belangrijkste delen van het bestaande gebouw in een nieuwe ontwikkeling. Daarmee doet de gemeente Den Haag recht aan haar recent in gezette beleid om bijzondere gebouwen uit de periode na 1965 voor de toekomst te bewaren. Christiaan van Oordt DEN HAAG - Heemschut Zuid-Holland heeft het gebouw van het Koninklijk Conservatorium, Juliana van Stolberglaan 1, voorgedragen als gemeentelijk monument. Het gebouw is een ontwerp van de architect L.H.J. Waterman, die werkzaam was tussen 1946 en 1982. Hij werkte veelal in een sobere maar zeer verzorgde, modernistische trant. Veel van zijn werk was nauw verbonden met de Joodse gemeenschap in Amsterdam. Hij ontwierp daar in 1962 het monument voor de Holocaust in de Hollandse Schouwburg aan de Plantage Middenlaan, recent aangewezen als rijksmonument. Vanwege zijn kennis van de muziek kreeg hij in de jaren '70 de opdracht voor het Haagse Koninklijke Conservatorium. Het werd gerealiseerd tussen 1976 en 1980 op, een door druk verkeer omgeven, kavel tussen De Utrechtse Baan, de Juliana van Stolberglaan en de Beatrixlaan. De verschillende bouwdelen van het gebouw staan rond een binnenhof. Bijzonder is de zes verdiepingen hoge noord vleugel met horizontale raamstroken en uit- kragende glazen blokjes die refereren aan

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 17