HEEMSCHUTACTIEF> Met berichtgevi uit onze provinc ng onze provincies NOORD-HOLLAND Pensions moeten wijken Werkgroep Monumentale Kunst Eerherstel voor kunstwerk Lóydt H P BERGEN - De pensions Erica en Fabbrica worden bedreigd. Heemschut Noord-Holland komt in het geweer om deze overblijfselen uit de episode waarin Bergen zich ontwikkelde tot toeristenoord te beschermen. De ligging te midden van de breedste en hoogste duinen van ons land droeg bij aan het microklimaat met bijzonder licht dat veel kunstenaars en natuurliefhebbers trok. Nadat Bergen in 1905 een station kreeg, verrezen binnen tien jaar grote vrijstaande huizen met meer bouwlagen dan in het dorp gebruikelijk was. Ze zijn heel herkenbaar, gezien de korte tijdsspanne waarbinnen deze woonhuizen zijn opgetrokken met deels de bestemming als (toeristen)pension. Erica vormt het begin van de pensionstrook en is onderdeel van het Parkhotel dat sinds 2016 leeg staat. De eigenaar maakte een plan voor een nieuw hotel, waarin het pension onder druk van omwonenden en andere pleitbezorgers voor behoud van Erica werd opgenomen. Echter recent heeft de eigenaar een omgevingsvergunning aan gevraagd voor een plan waarin Erica geen plek meer heeft en waarbij het belendende pension Fabbrica, voorheen De Zilverspar, ook nog eens betrokken wordt. De wens is een geheel nieuw hotel te bouwen met ruim tachtig kamers op de plek die de ontwikkelaar bestempelt als een 'aaneenbreisel van gebouwen dat z'n glans ver loren heeft'. Heemschut Noord-Holland ziet dat anders en stelt zich, samen met plaatselijke organisaties, ten doel in ieder geval pension Fabbrica te redden en in oude luister te herstellen. Daarmee zou een begin gemaakt worden met rehabiliteren van de historische reeks beeld bepalende pensions aan de Breelaan in Bergen, die niet de bescherming hebben gekregen die ze verdienen. Kees Kwadijk HEEMSCHUT 16 Februari 2021 restauratieplan ontwikkeld. De woningcorporatie en gemeente hebben besloten om de kosten voor deze restauratie te delen. De restauratie is uitgevoerd door Anne Rupert en Sandra Deus. Kunstenaar René Albert Karrèr (1927-2013) is geboren in de Franse Elzas. In 1953 komt hij met een studiebeurs naar Amsterdam voor een studie aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. Vanaf eind jaren vijftig realiseert Karrèr een groot aantal monumentale werken in diverse technieken. Medio jaren '60 wordt zijn werk abstract. Deze latere werken - zoals het werk aan de Vondelstraat - vallen op door hun dynamische compositie en het gevoe lige materiaalgebruik. Het werk van Karrèr heeft een grote kunsthistorische betekenis. Norman Vervat ALKMAAR - Bij de entree van een woonge bouw op de hoek van de Vondelstraat en de Albertina Agnesstraat bevindt zich een groot wandkunstwerk van René Albert Karrèr uit 1968. In de afgelopen tijd is het flatgebouw gerenoveerd. Eind 2020 is ook het kunstwerk gerestaureerd. In 2019 werd geconstateerd dat het werk in zeer slechte staat was. De eigenaar was daarom voornemens het te slopen. Om het voor de toekomst te kunnen behouden, was een restauratie noodzakelijk. De Werkgroep Monumentale Kunst van Heemschut en de Historische Vereniging Alkmaar zijn daarom in gesprek gegaan met de gemeente Alkmaar en eigenaar Van Alckmaer voor Wonen. Na een grondig onderzoek naar de toestand en oor spronkelijke uitstraling van het werk is een

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 16