De Historische Kring Nieuwegein/Museum Warsenhoeck be steedt tijdens wisselende exposities aandacht aan hedendaags Nieuwegein, de periode Post '65 en is de informatiebron voor het cultuurhistorische erfgoed. Het gebied werd eind jaren '60 door het rijk aangewezen als groeikern nabij Utrecht. In juni bestaat Nieuwegein 50 jaar! Menselijk welbevinden NIEUWEGEIN 50 JAAR Marlies Adriaansen Anna van Rijn College met nieuwbouw 'het schip'. Basisschool de Toonladder in Zuilenstein. De Rooms Katholieke Emmauskerk aan het Merelplein Kraageend onderdeel van het Eendennest in de wijk Doorslag. In de omgeving van de stad Utrecht was een grote vraag naar nieuwbouwwoningen. Hier voor werden verschillende wijken aangelegd tussen de oude kernen Jutphaas en Vreeswijk. Anno 2020 telt Nieuwegein ruim 63.000 inwoners. Momenteel zijn gebouwen aan ver vanging toe; wordt er dan gesloopt of behouden we cultuurhistorisch waardevolle gebouwen? Voor die nieuwbouw verkochten onder andere de eigenaren van het Kasteel Oudegein grond, de voormalige ontginningen. Het Natuurkwartier, met een kinderboerderij, het museum Warsen hoeck, het Milieu Educatie Centrum en de poldermolen, kwam in het prachtige stadspark Oudegein te liggen. Nabij de woningen kwamen basisscholen zoals de Toonladder Zuilenstein en middelbare scholen, winkelcentra, kerken en een stadscentrum met City Plaza met overdekte winkelpassage. Tussen de bestaande kernen Jutphaas en Vreeswijk werden nieuwbouwwijken gerealiseerd volgens een nieuwe stedenbouw kundige opzet met meanders en woonerven. Stadssnelwegen en een sneltram werden aan gelegd en voor kantoren en bedrijfslocaties speciale zones ontwikkeld. Ook sportvoor- zieningen en aparte industrieterreinen horen bij de stad zoals Liesbosch, Laagraven, Plettenburg, de Wiers en het Klooster. Als reactie op de grootschalige flatgebouwen in het groen uit het begin van de jaren '60, die een groot contrast vormden met het nabijgelegen kleinschalige Jutphaas, bouwde men nu rijtjes woningen. In de jaren '70 en '80 kwam er meer aandacht voor het menselijk welbevinden in de woon omgeving. Dit uitte zich in een meer kleinschalige aanleg. In Nieuwegein zijn toen relatief veel zogenaamde 'bloemkoolwijken' ontstaan, bij voorbeeld de wijken Hoog Zandveld, Batau, Doorslag en Fokkesteeg- Zuid. Een mooi project is Eendennest in de buurt van de IJsselsteinseweg in de wijk Doorslag, waar innovatieve architec tonische nieuwigheden geïntroduceerd werden. Het helaas gesloopte en betreurde gebouw van de Zwolse Algemeene, van architect Peter Gerssen uit 1984, had glazen gevelelementen, een ruimtevakwerk bij de entree en glazen liften. Dit was erg in contrast met de nabij gelegen woonwijk Zwaluw van architect Jan Verhoeven (1926-1994) uit Hoevelaken. Een wijk uit 1978 waar weer gebruik werd gemaakt van HEEMSCHUT 12 Februari 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 12