Haven 15-19, Volendam Karel Loeff Hotel Spaander in Volendam is uniek. In 1881 opgericht, speelde Leendert Spaan der in op de komst van kunstschilders naar het dorp. Nederlandse maar ook buiten landse kunstenaars logeerden in het kleine hotel, dat al snel werd uitgebreid. In mei van dit jaar ging Spaander, eigendom van de familie Schilder, failliet. De kunst collectie, die onderdeel uitmaakt van de geschiedenis van het hotel, bleef buiten het faillissement. Heemschut diende een aanvraag in bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) voor aanwijzing op rijksniveau van het ensemble: dus het gebouw én de col lectie: de collectie als verzameling en het oorspronkelijke deel van het hotel als rijks monument. Het pand is nu een gemeen telijk monument. Dat biedt, vanwege de verordening die beschermt op basis van het bestemmingsplan, onvoldoende garan tie om het waardevolle herberginterieur en de schilderijencollectie te behouden. Bovendien ziet Heemschut - gesteund door experts van het Zuiderzeemuseum - het hotel van nationaal belang als eerste en unieke voorbeeld van een hotel annex kunstverzameling. Hotel Spaander is het ultieme icoon van de komst van het buiten lands toerisme naar Nederland. Indien hotel en verzameling uiteen vallen, is de waarde van het bijzondere interieuren semble verloren. Heemschut heeft van de RCE een afwijzing gekregen op haar verzoek tot aanwijzing. Dat vinden we verbazingwek kend en zorgelijk, omdat Spaander een van de zeventig interieurensembles is die nota bene door de RCE als hoogst gewaardeerd werd. Heemschut hoopt dat de RCE haar beslissing heroverweegt en pleit ervoor dat behalve het afvoerbeleid, ook een beter aanwijzingsbeleid wordt vastgesteld. De hoop is tevens gevestigd op de commissie, die onder voorzitterschap van Sybrand Buma, zich buigt over de herijking van de lijst te beschermen roerende voorwerpen. december 2020 HEEMSCHUT 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 5