nity bijeenkomsten bij eigenaren thuis om ook met eigen ogen te zien hoe uitdagingen in een monument worden opgepakt. Tijdens die ontmoetingen wordt kennis gemaakt en kennis gedeeld. Enthousiasme Zet monumenteigenaren bij elkaar en ze raken niet meer uitgepraat. En zet je ze bij elkaar in een monument waar nog het nodige aan moet gebeuren, dan buitelen de ideeën en de vragen over elkaar. Zoals bij de laatste bijeenkomst vorig jaar bij Fons en Sandra in Leersum. Op zo'n moment komt een hoop ervaring en enthousiasme voor monumenten bij elkaar en dat levert een bruisende bijeenkomst op. Jeroen is ook actief lid in de online Commu nity: 'Ik ben alleen de eerste keer niet bij een bijeenkomst aanwezig geweest. Ik vind het erg leuk om mensen te helpen, dus reageer ik op vragen waar ik een antwoord op heb.' Uitwisseling van ervaring Die live bijeenkomsten staan dit jaar natuur lijk op een laag pitje en is nu de online Community vooral de plek om ervaringen uit te wisselen. Bijna 1500 eigenaren zijn lid. Grote kans dat iemand van hen je vraag kan beantwoorden. Voorbeelden van vragen zijn: Hoe kan ik het beste mijn monument verduurzamen? Hoe isoleer ik mijn monu ment op een goede manier? Wie kan het beste mijn gevel reinigen? Hoe financier ik mijn plannen? Hoe gaat een subsidieaan vraag in zijn werk? Duurzaamheid Al lange tijd is het verduurzamen van een monument een van de meest besproken onderwerpen. Dat dit om een zorgvuldige aanpak vraagt, wordt ook in de Community duidelijk. Achterzetramen, luiken, monumen tenglas of dikke gordijnen, eigenaren wisse len de ervaringen met diverse oplossingen voor hun monument met elkaar uit. Josan en Paul wonen in een rijksmonumentale sluis wachterswoning in Tiel, onderdeel van de Hollandse Waterlinie. Zij komen vaker op de Community bijeenkomsten. 'Wij vinden het leuk om te zien welke oplossingen mensen kiezen bij de restauratie van hun monument. Ook wij zullen aan de duurzaamheidsmaat regelen moeten, dus kijken wij met extra interesse naar de oplossingen die gekozen worden voor bijvoorbeeld ventilatie.' In de Community zitten ook specialisten die graag hun kennis delen. Denk aan de Monumentenwacht, monumentenverzeke raar Donatus en Duurzame Monumenten adviseurs. Dus niet om reclame te maken, maar om eigenaren te helpen met het vin den van het beste antwoord en het nemen van het beste besluit. Het is prachtig om te zien het dat werkt! Margriet Boer is medewerker bij het Nationaal Restauratiefonds Word lid van de Monumenten Community De Monumenten Community is een initiatief van het Nationaal Restaura tiefonds en dé ontmoetingsplek voor monumenteigenaren. In de Com munity delen eigenaren, professio nals en liefhebbers met jarenlange ervaring en specialistische kennis ervaringen, verhalen en tips. Praat mee op het online platform of ont moet andere eigenaren. Aanmelden kan via het platform of community@ restauratiefonds.nl. Meer informatie: www.community.monumenten.nl Communitybijeenkomst in Leersum 2019. Communitybijeenkomst in Leersum 2019. december 2020 HEEMSCHUT 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 43