c lil ÏBSfQi Bols-gebouw Nieuw Vennep Documenteren Oproep tijds van de architectuur van de wederop bouw is gedaan. Bedreigd Post '65 erfgoed vormt een vast agendapunt tijdens de vergaderingen van de werkgroep. Signalen hierover bereiken de werkgroep via de Heemschut website, de commissies en eigen nieuwsgaring. In overleg met de commissies wordt per casus bepaald wie het voortouw neemt. Voor belangrijke objecten kan door het bureau van Heemschut opdracht worden gegeven tot het maken van een waardenstelling door een onafhankelijke deskundige. Soms voert een lid van de werkgroep een derge lijk onderzoek uit, zoals door Kees Haafkens in het geval van de Bolsfabriek in Nieuw- Vennep. Soms is een gebouw onbekend gebleven, ook bij architectuurkenners, en toch monu mentwaardig, omdat het door de context, de geschiedenis en voor de plaats waar het staat, een bijzondere betekenis heeft De kantoortoren bij de Bolsfabriek. of heeft gehad. Neem het Bolsgebouw in Nieuw-Vennep, dat vanaf 1970 tot de ver huizing in de jaren '90 van groot belang was voor het hele dorp en de bedrijfscultuur van Bols. Het ontwerp is van architectenbureau Goslinga en Swaneveld. De kantoortoren en de naastliggende bedrijfshal - waarin op dit moment nog het Transportmuseum is gehuisvest - en de omliggende fabrieks gebouwen verkeren, hoewel verwaarloosd, in een opmerkelijk origineel gebleven staat. Dit ondanks het feit dat er sprake is van leegstand en gebruik door diverse soorten bedrijfjes zoals een sportclub. De kantoor toren zou op zijn minst bewaard moeten blijven, omdat die nog steeds voor Nieuw- Vennep van beeldbepalend belang is. Helaas blijkt uit nader onderzoek dikwijls dat lokale besluitvorming, gericht op sloop al te ver is voortgeschreden en uitzicht op behoud of herbestemming is verdwenen. Waar sprake is van een verloren zaak van nationale betekenis rest nog maar één weg: rescue documentation. Dit kan in de vorm van een gedegen omschrijving en uitgebreide foto opname, zoals recent is gedaan voor de jaren '80-uitbreiding van het Gemeenlandshuis in Edam. Dit object, van architect en oud-rijksbouwmeester Tjeerd Dijkstra, wordt ernstig bedreigd door sloop. Door middel van rescue documen tation wordt verdwijnend Post '65 erfgoed in ieder geval vastgelegd in het collectief geheugen. De auteurs zijn leden van de werkgroep Post '65 van Heemschut Het voormalige Gemeenlandshuis aan de Schepenmakersdijk te Edam, thans raads zaal gemeente Edam-Volendam. Mocht u objecten uit de Post '65 periode kennen die het beschermen waard zijn, breng deze vooral onder de aandacht van Heemschut en de werkgroep Post '65! Dat kan onder andere via de website www.heem- schut.nl. Ook als u op andere wijze de werkgroep wilt ondersteunen bij onze zoektocht bent u van harte welkom. Eén van de twee kunstwerken in de Bolsfabriek in Nieuw Vennep. Kunstenaar: Willem Thijs. i".'tr IK-Ml I december 2020 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 39