De Werkgroep Post '65 heeft zich ondanks coronabeperkingen onverminderd ingezet voor de architectuur, stedenbouw en landschap - de groene objecten - van na 1965. Peter Nijhof, in samenwerking met Kees Haafkens en Pier Bosch Brochure Groen erfgoed en de omgevingskunst Inventarisatie en argumentatie De Groene Kathedraal in Almere Foto: RogAir, 2014 Zo wordt verder gewerkt aan de verfijning van de, in samenwerking met de provinciale commissies, opgestelde lijsten met rood en groen erfgoed en omgevingskunst. Binnen kort zal de werkgroep de provinciale com missies bezoeken om het voorlopig resul taat gezamenlijk door te nemen. Pas op het moment dat deze overzichten qua opzet, inhoud en omvang voldoende in balans zijn en er voldoende beeldmateriaal is, kan de wijze van publicatie worden bezien. Tegelijkertijd wordt gewerkt aan een infor matieve en enthousiasmerende, rijk geïl- lustreerde brochure die het terrein van Post '65 erfgoed meer inzichtelijk moet maken. Het terrein is breed en bevat een scala aan objecten, zoals bijzondere gebouwen, groen erfgoed en grootschalige projecten, zoals de welbekende bloemkoolwijken. De Post '65 periode kent ook de snelle ontwikkeling van de infrastructuur. Te denken valt aan de ontwikkeling van het rijkswegennet aan het begin van de bewuste periode. Als de omstandigheden rondom het corona virus het toelaten, zal de brochure worden gepresenteerd tijdens een volgende Post '65-kennisbijeenkomst in de eerst helft van 2021. In overleg met de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) zal ook aan dacht worden besteed aan groen erfgoed en omgevingskunst, zogenaamd landart. Een eerste verkenning via Google Earth leverde enkele duizenden objecten op die mogelijk de moeite waard zijn om bescher- menswaardig te noemen. Het gaat bijvoor beeld om nieuwe aangelegde boscom- plexen, landinrichtings- of recreatieprojecten en nieuwe landgoederen. Andere voorbeel den zijn jonge stadsparken, begraafplaat sen, de uitbreiding en/of reconstructie van landgoederen, buitenplaatsen, laanstruc turen en herdenkingsbossen en -bomen. Een samenwerking met de Nederlandse Tuinenstichting leidde tot de opsporing van meer voorbeelden: bijzondere (particuliere) tuinen, fraaie (restanten van) Floriades, tui nen van bekende ontwerpers, erfbeplantin- gen en collectietuinen en -parken. Ook kan gedacht worden aan de groenaanleg langs (rijks)wegen en kanalen, de landschappe lijke begeleiding van kunstwerken van de Deltawerken en de stedenbouwkundige groenstructuren van nieuwe (Vinex)wijken. Alle Nederlandse provincies bevatten fraaie voorbeelden van (groene) kunstobjecten in de openbare ruimte die iets zeggen over de relatie met de omgeving en het landschap, omgevingskunst of landart. Een illustratief voorbeeld hiervan is de Groene Kathedraal uit 1987 van Marius Boezem in Almere. Het doel van deze inventarisatie door de werkgroep Post '65 is om tot goed onder bouwde argumenten te komen waarmee de Minister verzocht kan worden meer beleids matige aandacht - zoals mogelijkheden voor behoud en bescherming - aan objecten uit deze periode te besteden. Uiteraard gebeurt dit in overleg met de RCE. Deze exercitie is vergelijkbaar met de inventarisatie die des- 38 UT december 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 38