Van de kerk naar de kroeg André Verheul schreef over de trans formatie van de Laurentiuskerk in Weesp het meeslepende en rijkge- illustreerde boek Van de kerk naar de kroeg. Op pagina 46 van dit blad staat een aanbieding voor Heem schutlezers. Toren in brand Metamorfose in de muren waardoor je van binnen naar buiten kon kijken. Het kerkbestuur had tevergeefs geprobeerd om een marktpartij voor het gebouw te interesseren. Nu moet u weten dat de Laurentiuskerk prachtig ligt aan de Herengracht. Dus was er wél volop belangstelling om de kerk te slopen en appartementen te bouwen. De Weesper projectontwikkelaar Cees van Vliet was de enige die daarbij de beeldbepalende toren wilde behouden. Liever een half ei dan een lege dop, dacht de gemeenteraad en daarom stemde ze in met die gedeeltelijke sloop. Directeur Karel Loeff van Erfgoed vereni ging Heemschut reageerde kritisch. Vol gens hem was er niet uitputtend onderzoek gedaan naar een alternatieve bestemming van de kerk. Wellicht mede beïnvloed door de bemoeienis van onder andere Heem schut, begon dat gevoel bij ontwikkelaar Van Vliet steeds sterker te knagen. Hij kon niet wennen aan het idee dat hij de sloop kogel moest jagen door de kerk waar hij zelf al van kindsbeen kwam. Was er niet iets anders mogelijk? Van Vliet liet nieuwe Intussen is in de kerk de Wispe Brouwerij geopend, waar bier wordt gebrouwen en gedronken. Op 8 november 2016 brandde de spits van de kerk af, wonderwel bleef de kerk gespaard. berekeningen maken en kwam tot de con clusie dat er toch een haalbaar alternatief was: een transformatie. Architect Janton Stork maakte een ontwerp waarbij de kerk- zaal van 50x20x20 meter werd opgesplitst in verdiepingen en nieuwe vertrekken. Zo ontstonden er ruimtes voor een bierbrou werij, een yogaschool, werkplekken en twee appartementen. Letterlijk hoogtepunt was een luxe hotelkamer in de toren met een uitzicht waarvoor je laat gaat slapen en vroeg weer opstaat. Van Vliet was bereid er enkele miljoenen in te steken, waarmee de kerk toch nog behouden bleef. Toen brak bovenin de toren die brand uit, op 8 november 2016. De brandende spits bezweek onder het gewicht van het lood zware kruis. Door een geluk - sommigen ver moeden goddelijke interventie - viel de neer stortende vuurbal precies op het kerkplein 05 en bleef de schade aan het gebouw gering. De aanblik was niettemin vreselijk. In de mistige ochtend na de brand staken zwart- 4—1 geblakerde balken scheef uit het onderste deel van de toren van de lege en nog steeds verzakkende kerk. De meest deplorabele staat waarin dit bouwwerk ooit verkeerde. Van Vliet, inmiddels eigenaar van de kerk, was zwaar aangeslagen door deze brand. Maar zijn besluit om door te gaan met de transformatie stond vast en die torenspits beloofde hij zonder meer te herbouwen. Toch was er nóg een bedreiging. De wel standscommissie van de gemeente Weesp had dermate veel aanmerkingen op het transformatieplan, dat ze Van Vliet bijna tot opgeven dreef. De gemeentelijke pro jectleider Esther Stomphorst speelde een belangrijke rol in de goede afloop. Terugkij kend op dit proces noemt ze de brand in de toren een keerpunt. 'Het beeld van die inge storte toren op de ochtend na de brand was aangrijpend. Ik denk dat toen bij heel veel betrokkenen alsnog het besef is gekomen hoe kwetsbaar het gebouw eigenlijk was. Ook de bevlogenheid van Van Vliet kwam nu aan het licht.' In februari 2017 vonden ontwikkelaar, archi tect en welstandscommissie elkaar. Een nieuwe fundering stopte de verzakking. De metamorfose begon. De nieuwe spits werd naast de kerk opgebouwd en kant-en-klaar op de toren gehesen. De vernieuwde Lauren tiuskerk werd op 3 juli van dit jaar offici eel geopend. Van Vliet werd tot ereburger benoemd. Architect Janton Stork maakte dat helaas niet meer mee, hij overleed in novem ber 2019. In een nieuw glas-en-loodraam boven de entree wordt hij geëerd. Het project de Laurentiuskerk won boven dien eind dit jaar de meeste stemmen bij de Publieksprijs van de Arie Kepplerprijs van MOOI Noord-Holland. Een van de nieuwe bewoners van de Lauren tiuskerk is Wispe. Deze treedt in de voetspo ren van het gilde dat Weesp in de 16de eeuw voorspoed bracht. Een eeuw later sloegen de jeneverstokers op de economische trom. Na de hoogtijdagen van de stokers bouw den de katholieken hun Laurentiuskerk op de plek van een oude jeneverstokerij. Om deze cirkel helemaal rond te maken: Anker Weesp brengt sinds 2016 Weesper jenever op de markt en stookt dat nu in de getrans formeerde Laurentiuskerk. december 2020 HEEMSCHUT 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 37