lm-- Icons at Risk Drie nieuwe initiatieven Woning Van Wassenhove, architect Juliaan Lampens, uit 1972-74 in Sint Martens-Latem (België). Als derde zag Icons at Risk, na een voor bereiding van twee jaar, het licht. Voor dit project werkt Drabbe samen met het Getty Conservation Institute en Kingston Univer sity. Icons at Risk vraagt aandacht voor belangwekkende en bedreigde, architec tonische, moderne huizen. De Watch List bestaat nu uit dertig bedreigde huizen en dat aantal is groeiende. De website toont de geschiedenis van de huizen, veelal his torisch beeldmateriaal, video's, nieuws en literatuurverwijzingen. Drabbe: 'Icons at Risk ontstond tijdens een busreis naar Cape Cod, na afloop van ons congres in New Canaan, mei 2018. We deelden onze zorg over nogal wat iconisch erfgoed dat sluipenderwijs verdwijnt of ver kommert. Dat zou je willen voorkomen, maar we ontkomen niet aan de zeer te betreuren realiteit dat nogal wat iconen op instorten staan, ruïnes zijn geworden. Soms al ver dwenen zijn. Zonder dat we daarover ken nis hebben! Soms resteert alleen nog een filmpje van de sloop. Iconic Houses voert zelf geen actie, maar publiceert over iconen at risk en creëert daarmee urgentie om in actie te komen. Er zijn inmiddels voorbeel den waarbij huizen die ten dode opgeschre ven leken, uit hun as herrezen na restaura tie en nu als museumwoning een succesvol tweede leven leiden. Het gaat erom partijen met de juiste slagkracht bij elkaar te bren gen om deze processen tot een goed einde te brengen. Door er bekendheid aan te geven, hopen we huizen at risk op de radar te krijgen van partijen die ze kunnen redden en zo, door middel van het ontsluiten van die informatie en ze te promoten, aan hun behoud bij te dragen.' Op de foto's casa Sperimentale, Giuseppe Perugine, Uga De Plaisant, Raynaldo Perugino, 1968-1975, Fregene, Italië. van niet-woonhuizen. Die verwijzen we door, daar zijn andere clubs voor.' Dit jaar lanceerde Iconic Houses drie nieuwe initiatieven. Met Icons for Sale, dat dit voor jaar het licht zag, fungeert het platform als intermediair in het zoekproces naar een iconisch huis. Drabbe: 'Wij ondersteunen die zoektocht en nemen daarbij het huis als absoluut uitgangspunt. We zoeken bewo ners die het huis pleasen, niet omgekeerd. Dat is de tegengestelde wereld van de regu liere makelaarspraktijk, waarbij de make laar zoekt naar een passend huis voor een toekomstige bewoner. Daarbij is het huis ondergeschikt en wordt het vaak onderdeel van meer of minder grootschalige verbou wingen of andere aanpassingen. Bij Icons for Sale zoeken we de optimale aansluiting tussen huis en bewoner. Die moet bereid zijn om het huis in zijn waarde te laten en zich aan te passen aan de bijzonderheden die het jonge erfgoed met zich mee brengt. Daarnaast ging de 'Toolkit voor eigenaren van een modern huis' live, bedoeld om huiseigenaren te helpen met weloverwogen beslissingen over de instandhouding van hun jonge erfgoed. De onder meer techni sche, juridische en bouwkundige informatie is gratis en online toegankelijk voor eigena ren van 20ste-eeuwse, architectonisch bij zondere huizen. Dit deel van de website is samengesteld door de Rijksdienst Cultureel Erfgoed en getoetst door externe erfgoed specialisten.' december 2020 HEEMSCHUT 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 35