over gevaren en perspectief IP Veel grote ontwikkelingen hebben een bescheiden kiem. Toen architect Mart van Schijndel in 1999 op 56-jarige leeftijd overleed, woonde hij met architectuurhistorica Natascha Drabbe in een zelf ontworpen, iconisch huis in Utrecht. Na Van Schijndels dood besloot Drabbe diens in alle ruimtes voelbare gedachtengoed te bestendigen en uit te dragen. Het was de aanzet tot het Iconic Houses netwerk. Iconische huizen Johanna van der Werff van Frank Lloyd Wright, het Schindler House van Rudolph Schindler en Villa Tugend- hat van Mies van der Rohe en verborgen schatten als Juliaan Lampens' woning Van Wassenhove in het Belgische Sint-Martens- Latem. Het wereldwijde netwerk bevat inmiddels honderdvijftig huizen. Een gelijk aantal is potentieel kandidaat. De grote meerderheid is museumwoning. Ongeveer tien procent van de huizen wordt bewoond. En, grote of kleine huizen, alle eigenaren zien de voordelen van het delen van kennis en ervaring. Drabbe: 'Soms ga ik zelf op zoek naar kandidaten, maar we worden ook steeds vaker benaderd. Door social media worden we bekender en groeit ons bereik. De organisatie kent een grote dynamiek, we zijn voortdurend in ontwikkeling. Om als museumwoning lid te worden, geldt dat het 20ste-eeuws en te bezoeken moet zijn. Als een interieur met de tijd is verdwenen, is deelname mogelijk, mits de bezoeker door middel van brochures, een video of anders zins kennis kan nemen van de oorspron kelijke bouw- en bewonersgeschiedenis. Regelmatig komen bijzondere gevallen op mijn pad. Soms ontvangen we nominaties Villa Henny, architect Robert van t Hoff, in Huis ter Heide. Door het huis en de bibliotheek, een wonder van licht en ruimte en ingericht met door Van Schijndel ontworpen meubels, in de oorspronkelijke staat te houden en het zo nu en dan open te stellen, werd Drabbe curator van het 'Van Schijndelhuis'. De openstellin gen kregen telkens grote publieke belang stelling. Dat bracht Drabbe op de gedachte om 'ico nische huizen', gebouwd door architecten, in een internationaal netwerk te verenigen. Ze ging op zoek naar primair 20ste-eeuwse museumwoningen en baanbrekende woon huizen, waarvan de eigenaren tot openstel ling bereid zijn. In 2012 lanceerde ze het Iconic Houses netwerk, www.iconichouses. org, een organisatie die informatie geeft over iconische woonhuizen wereldwijd. Daaronder vallen zeer bijzondere en spraak makende museumwoningen als Fallingwater 34 UT december 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 34