Digna Schade van Westrum en haar goede doelen Tijdens de ledenvergadering realiseerde ze zich ineens dat Heemschut niet in haar testament stond; dat sprak ze hardop uit. Aanleiding om met deze actieve ondersteunster van Heemschut eens over haar leven te praten. Herman Gelens Opleiding tot vrijwilliger? Drie goede doelen i:*T' I '1'<I l\ v', rl." 1 tl. >Ut\T1 Mixail i Ll'.t1'IX4 Willem Schade van Westrum ca. 1665-85 door Joost van Attevelt. De naam Schade van Westrum bestaat al lang. De familie is al eeuwen actief in zaken, openbaar bestuur en in het bij zonder in de Oud-Katholieke Kerk en de muziek. Digna's voorouders richtten in 1822 Distilleerderij Schade en Buijsing op. Het familiebedrijf stookte kwaliteits jenever uit jeneverbessen zonder chemi sche smaakstoffen, gewaardeerd door kenners. Ze vertelt: 'Mijn overgrootva der en grootvader Schade van Westrum waren directeur van de distilleerderij. Mijn andere overgrootvader, Heyligers, was organist van de Oud-Katholieke gemeente van Schiedam, een functie die grootva der Schade van Westrum overnam. Mijn vader werd, na de dood van grootvader, op zijn 19de directeur van de distilleerderij, samen met zijn broer die dertien maan den jonger was.' Vol trots laat ze een fles met het etiket 'De Waarzegster' zien. De distilleerderij werd bij de pensionering van haar vader en oom bij gebrek aan opvol ging overgenomen. 'Van mijn grootvader nam mijn vader ook de functie als orga nist over. Door zijn geschriften over orgels kreeg hij landelijke bekendheid.' Digna - in Kerklatijn uitgesproken Dinja - wordt in Schiedam geboren. Van haar opvoeding herinnert ze zich vooral de aandacht voor muziek, cultuur en erfgoed. Wanneer de familie tijdens een vakantie in een kasteel komt en er staat een vleugel dan kijkt haar vader altijd wat voor een het is; protesteert de gids dan gebeurt het regelmatig dat hij er juist op mag spelen. Digna gaat op haar vierde al op pianoles en speelt later goed sopraanblokfluit, leert ook kort viool, kijkt zelfs even naar harp, maar tennist ook. Voor haar vader, goed van gehoor, maar slecht van zicht, slaat ze aan het orgel of de piano de bladzijden om. Ze gaat naar de openbare lagere en middelbare school, kiest ervoor op een christelijke kweekschool kleuterleid ster te worden; als Oud-Katholiek is Digna op iedere school een buitenbeentje. Bijzon der is dat een zomeruitwisseling haar in de USA brengt. Als ze na haar eindexamen een jaar op een nutskleuterschool gewerkt heeft, gaat ze op voor de hoofdakte. Dat examen brengt haar de akte en ook haar eerste baan, via de gecommitteerde nog wel: hoofd van een op te richten kleuterschool in Boskoop. Toch laat Digna zich niet in een onderwijs- carrière zuigen; haar ongebonden staat maakt het aantrekkelijk nieuwe uitdagingen aan te gaan. Haar CV vermeldt onder andere werkgevers als het CBR, het Hoofdproduct schap voor Granen, zaden en peulvruchten, een psychiatrische inrichting, met uiteenlo pende functies waaronder office manager, secretaresse van de geneeskundig direc teur en zelfs sales consultant. Goed voor de afwisseling, maar slecht voor je pensi oen. Dat zij desondanks nalaat aan goede doelen, is een gevolg van een bescheiden leven. Digna steunt doelen zowel financieel als met persoonlijke inzet: 'Je kunt niet alles steunen, dus heb ik een keuze gemaakt 30 UT december 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 30