De marechausseekazernes in Drenthe dienden niet alleen voor grensbewaking of het oppakken van bedelaars. Frans Schouten vergelijkt ze met middeleeuwse dwangburchten, die dienden om opstanden te onderdrukken: 'Het verhaal van de kazernes is tamelijk onbekend en doet denken aan de onderdrukking die ook nu nog overal ter wereld voelbaar is.' Eric le Gras Dwangburchten in Drenthe Ooit telde Drenthe achttien marechaus seekazernes, zegt Frans Schouten, voorzit ter van Heemschut Drenthe. Sommige zijn afgebroken en andere kregen een nieuwe functie, zoals woonhuis: 'Bijvoorbeeld de kazerne in Bareveld op de grens van Drenthe en Groningen. Niet meer dan drie huizen plus een schuur, maar een interessant gebouw dat aan het verpauperen is. Dat zie je onder andere aan de haveloze boeiborden.' Ook de kazerne van Klazienaveen werd een particuliere woning. In het dorp aan de Duitse grens gaat het verhaal dat de kazerne te groot was om alleen te dienen voor grensbewaking of het oppakken van bedelaars en deserteurs. Het ging ook om het onderdrukken van opstanden onder de vaak straatarme veenarbeiders. Dat bleek in 1921, toen de prijs van turf inzakte en de verveners de schade afwentelden op de veenarbeiders. De lonen daalden dra matisch en grote groepen veenarbeiders trokken naar Klazienaveen, waar ze brood eisten bij de plaatselijke bakker. De mare chaussee greep in en schoot in de lucht. Sommige stakers werden opgepakt en belandden in het cellenblok van de kazerne. In andere delen van Drenthe speelden zich vergelijkbare taferelen af. Het doet Schouten denken aan de mid deleeuwse dwangburchten, de versterkte bouwwerken die dienden om volksopstan den te onderdrukken. Kasteel Radboud in Medemblik is er een bekend voorbeeld van. Schouten denkt verder aan Vredenburg in Utrecht: 'Een burcht om de vrede te bewa ren, maar vooral vrede in het belang van de machthebbers. Je kunt ook denken aan de Franse Gendarmerie of de Guardia Civil in Spanje. Dat zijn, net als de Nederlandse marechaussee, militaire politieorganisaties.' Die geschiedenis en de verhalen die er over de kazernes te vertellen zijn, maakt De marechausseekazerne aan de Semsstraat van Bareveld. de gebouwen belangrijk: 'Niet alleen voor Drenthe. Ze kunnen ons allemaal te denken geven. Sommige kazernes zijn al aangewezen als monument. Bij andere kun je op z'n minst een bord plaatsen dat vertelt wat er zich heeft afgespeeld. Wat mij betreft gaat Heem schut Drenthe zich daarvoor sterk maken.' De Drentse marechausseekazernes staan of stonden in Assen, Bare veld, Borger, Coevorden, Dwinge- loo, Emmen, Emmer-Compascuum, Havelte, Hijkersmilde, Klazienaveen, Meppel, Nieuw-Amsterdam, Ros winkel, Schoonebeek, Valthermond, Westerbork, Zuidlaren en Zweeloo. Schuur annex stal van de marechaussee- kazerne van Bareveld. 28 UT december 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2020 | | pagina 28